13 Temmuz 2024, Cumartesi

Ziya Selçuk ve patronlar hemfikir : Stajyer öğrenciler köle gibi çalıştırılmalı

Stajyer adı altında uzun süreli ve düşük ücretli öğrenci çalıştıran patronlar devletten her öğrenci başına belli oranlarda para yardımı alıyorlar. Ayrıca öğrencilerin staj süresi boyunca sigortaları devlet tarafından yapılıyor.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na yaşadıkları sorunları aktaran Meslek Liseli stajyer öğrenciler çoğu iş yerinin ara tatili bahane ederek ücretleri eksik yatırdıklarını belirtti. Kimi iş yeri sahipleri ise asgari ücrete yapılan zamları ücretlere yansıtmadı.

Öğrenciler, sözleşmede açıkça yazdığı halde, resmi tatili bahane ederek ücret kesilmesine itiraz ediyorlar. İşletmelerde “Beceri Eğitimi” adı altında ön görülen ders süresi günlük 8 saat üzerinden 24 kredi olarak hesaplanırken çoğu işletmenin öğrencilerin çalışma süresini uzattığı ve cumartesi günleri de çalışmaya zorladığı iddia ediliyor.

Bilindiği üzere Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde okuyan  12. sınıf öğrencilerinin haftada  3 gün boyunca bir iş yerinde staj yapma zorunluluğu bulunuyor. Okuduğu alan ve dal ile ilgili bir sektörde çalışması gereken öğrenciler çoğu zaman ciddi emek sömürüsüne maruz kalıyorlar. MEB ise sitesinden öğrencilerin çalışmalarını bir kazanım olarak duyuruyor.  http://www.meb.gov.tr/2019da-meslek-liselerinden-ekonomiye-392-milyon-liralik-katki/haber/20106/tr

Öğrencilerin en çok şikayet ettiği konuların başında taciz ve baskı yer alırken, çalışma süresi boyunca kendi alanı dışında temizlik, taşıma gibi farklı işlerde çalıştırılmaları da şikayetler arasında yer alıyor.

Meslek lisesi öğrencilerini patronlara ucuz iş gücü olarak yetiştirmekle övünen  ve kendisi de bir patron olan milli eğitim bakanı Ziya Selçuk’un geçtiğimiz günlerde “Sen ağa ben ağa, bu inekleri kim sağa” sözlerini hatırlatıyoruz. Bakan meslek liseli stajyerleri patronların hizmetine sunmakla övünüyor.

Meslek liselileri ağalara karşı Patronların Ensesindeyiz Ağı’nda buluşmaya çağırıyoruz. Staj sömürüsüne izin vermeyeceğiz. Örgütleneceğiz.

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na aşağıdaki e-posta ve sosyal medya hesapları üzerinden ya da 0541 940 0514 numaralı telefondan ulaşılabilir.

Facebook: https://www.facebook.com/patronlarinensesindeyiz

Twitter: https://twitter.com/pensendeyiz

E-posta: [email protected]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!