DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Akbank çalışanlarının maaş zamlarına el koyma hamlesi

Akbank çalışanlarının bağlı olduğu Akbank Mensupları Tekaüt Sandığı Vakfı, Aralık ayında yapmış olduğu genel kurul toplantısında bilançodaki açığı bahane ederek çalışanların maaş zamlarına göz dikti.

Genel kurulda alınan karara göre ücretlerde bir artış olduğu takdirde ücret artış farkının ilk aya ait tutarı çalışanlardan tahsil edilecek. Bu da yeni yıl maaş zammı ile oluşacak ücret farkına ilk ay sandık tarafından el koyulması anlamına geliyor.

Sandığın vakıf senedi uyarınca böyle bir kesinti yapma hakkına sahip olduğunu ancak bunun bugüne kadar uygulanmadığının altı çizilerek çalışanlara ‘lütufta’ bulunulduğunun ima edilmesi de ayrıca tepki topladı. Ayrıca malüllük, yaşlılık, ölüm sigortaları prim çalışan payının %1 oranında yükseltilmesi yeni yılda maaşlardan yapılacak olan kesintilerin artması anlamına geliyor.

Halihazırda çalışanların terfi kaynaklı maaş zamlarının da ilk aya ait ücret farklarını gasp eden, maaşlardan yüksek oranda kesintiler yapan, çalışanların sağlık harcamalarını ödememek için türlü bahaneler uyduran sandığın bu yeni hamlesi Akbank çalışanlarını yeni yılda da zor günlerin beklediğini gösteriyor.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Karizma Beşler fabrikasında işçilerin fazla mesai ücretleri ödenmiyor

İstanbul Silivri’de bulunan Karizma Beşler sucuk fabrikasında Aralık ayı mesai ücretlerinin eksik dağıtıldığı öğrenildi. Patronların …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x