DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri emekçilerinden açıklama

Pantronların Ensesindeyiz Ağı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri Komitesi olarak yaptığımız açıklamaya patronlardan cevap gelmişti. Tüm Rehabilitasyon Merkezleri Derneği İstanbul il temsilcisi olarak verilen cevapta açıklamamızın eksik bilgi içerdiği, maaşların ve usullerin MEB tarafından belirlendiği, haftalık çalışma süresinin 45 saat olması gerekirken 40 saat çalışıldığı ve İş Kanunu ile kazanılan tüm haklarımızın verildiği yazılmıştı. Bunların yanında ‘’münferit yaşanılan olayların tüm sektöre mal edilmemesi gerektiği’’ notu da düşülmüştü.

Bizler de Pantronların Ensesindeyiz Ağı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri Komitesi olarak bu yazılanlara cevap verme gereği duyduk.

Haberimizde belirttiğimiz sorunlarımızın büyük kısmının MEB’den kaynaklı olduğunu biliyoruz ve taleplerimizi ilgili bakanlığa iletmeye çalışıyoruz. Zira “patronların”, kendiliğinden haklar vermediğini ve vermeyeceğini de gayet iyi biliyoruz.  Bunun yanında haberimize gelen cevabın gerçeği yansıtmadığını, patronlar da en az bizim kadar iyi biliyor.

Hak gaspları tüm kurumlarda devam etmektedir.

Sigortalar gerçek ücretler üzerinden gösterilmemektedir. Maaşlarımız asgari düzeyde gösterilerek geri kalanı elden verilmektedir.

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) hiçbir kurumda ödenmemektedir.

Çalışma süreleri konusunda da çalışma kanununda, iş yerinde bulunulan saat ‘çalışma saati’ olarak tanımlanır. Bizler 45 saat iş yerlerimizde bulunuyoruz. Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde de “Okullar dışındaki kurumlarda eğitim personeli haftada en fazla 40 saate kadar ders okutabilir” ifadesi bulunmaktadır. Haftada 40 saat derse giriyoruz. Üstelik çoğu kez 40 saat üzeri verdiğimiz eğitimlerde ek ücret de almıyoruz.

Yasanın tanıdığı izin günleri ya hiç kullanılmamakta ya da patronların belirlediği dilimlerde kullanılmaktadır.

Münferit olaylar diyerek geçiştirilmeye çalışılan olaylar; arkadaşlarımızın darp edilmesi, tehdit edilmesi ve sürekli mobbinge maruz kalmasıdır. Bunların bir tanesine bile göz yumulmaması gerekirken hepimiz benzeri şeyler yaşıyoruz. Ve bunlara sessiz kalmayacağımızı bildiriyoruz. 

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri  Komitesi olarak bir araya gelmeye, haklarımızı almak için mücadele etmeye karar verdiğimizi duyurmuştuk. Bu vesileyle, mücadeleyi güçlendirmek için tüm eğitim emekçilerini Patronların Ensesindeyiz Özel Okul Öğretmen Ağına katılmaya davet ediyoruz.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eskişehir’de kargo, kurye emekçileri dayanışma ağı kurdu

Ağır sömürü koşullarına, hak gasplarına, iş kazalarına karşı bir araya gelen motokuryeler, birbirleriyle haberleşmek ve …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x