DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi çalışanlarından çağrı

Patronların Ensesindeyiz Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri Komitesi rehabilitasyon merkezlerinde çalışan emekçilere yönelik bir çağrı yaptı.

PE Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi çalışanlarından yapılan açıklama şu şekilde:

Biz kim miyiz? Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde çalışan; okul öncesi öğretmeni, sınıf öğretmeni, fizyoterapist, psikolog ve özel eğitim öğretmenleriyiz.

Mesleki itibarı günden güne eriyen, var olan sosyal hakları bile patronların insafına bırakılan, yoğun çalışma temposunda para kazanma aracı olarak görülen bizler, artık buna “Dur!” demenin vakti geldiğini düşünüyoruz.

Bizler mesleki itibarımızın peşindeyiz. Amacımız maaşlarda artış değil özlük haklarımıza sahip çıkmaktır. Rehabilitasyon öğretmeleri olarak artık haklarımızın patronların iki dudağının arasında olmasını istemiyoruz.

Eğitim fakültelerinden mezun oluyoruz, işe öğretmen olarak alınıyoruz ama çalıştırılırken işçi kanununa tabi tutuluyoruz.

Sigortalarımız asgari düzeyde yatırılmaya ve geleceğimizden çalınmaya devam ediliyor. Sigortalarımızın asgari düzeyde değil devletteki aynı işi yapan bir öğretmenle aynı düzeye çekilmesini talep ediyoruz.

Bizler öğretmeniz ve ülkemizdeki öğretmen haklarından yararlanmak istiyoruz.

Kamudaki meslektaşlarımızla eşit statüde sayılmak ve öğretmen olarak atanmak istiyoruz. Bu kurumların, devlet kontrolü ve güvencesinde değil; en az ilkokul mezunu olan her sermayedarın kontrolünde açılıyor olmasının sonuçlarını yaşıyoruz.

Devletten fazla ödenek alabilmek için ders vermedikleri öğrencileri kullanan ve öğretmenleri kınama cezası almaya iten uygulamaların son bulmasını istiyoruz.

Ticarî kaygı ile öğretmenlere uygulanan mobbing  ve hatta şiddete varan davranışların son bulmasını istiyoruz.

Erkek egemen çalışma koşulları altında, kadın öğretmenlerin doğum ve süt izinlerine yönelik hak gasplarının, işten çıkarma ve yeni iş bulamama sorunlarının önüne geçilmesini istiyoruz.

Bu sorunlar ortadan kalkmadan çocuklarımızın da eğitim haklarının, hak ettikleri gibi insana yakışır standartlarda düzenlenmeyeceğini biliyoruz.

Bu anlamda artık bizler bu alandayız, özlük haklarımızı çiğneyen, bizleri ve haklarımızı görmezden gelen patronların karşısında ayaktayız. İlan ediyoruz, meslek onuruna yakışır insani çalışma koşulları için düzenleme yapılana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. İşte bu nedenle bizler, kimliğimizin de gereğini yerine getirerek sorumlu davranıyor ve artık yan yana geliyoruz. Bunun için ilk adımı atıyor ve Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri komitesini kuruyoruz. İnanıyoruz ki, bu adım bu sorunları yaşayan tüm rehabilitasyon merkezi emekçilerini kapsayacak ve tüm emekçiler için yeni bir mücadele ve dayanışma merkezi haline dönüşecek!  Çağrımız tüm rehabilitasyon merkezi öğretmen ve emekçilerini içine alacak şekilde büyüyecek.

Tüm bunlardan hareketle, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde çalışan tüm öğretmen ve diğer emekçileri komitemizde yer almaya, çocuklarımız ve meslek onurumuz adına mücadele etmeye davet ediyoruz!

PATRONLARIN ENSESİNDEYİZ (PE) AĞI ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZLERİ KOMİTESİ

 

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ünteks tekstil fabrikasında sendikal örgütlenme yaptığı gerekçesiyle işten atılan işçi anlattı

Diyarbakır’da üretim yapan Ünteks tekstil firması sendikal örgütlenme yapan işçileri önce ücretsiz izne çıkardı, ardından …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Miray
Miray
1 yıl önce

Bencede çok güzel bir başlangıç. Bence eğitim merkezleri daha iyi denetim içinde olmalı. Bazı eğitim yerleri eksiklikleri ile dolu. Bir öğretmen her yerde öğretmendir. Sonuçta orada da eğitim veriyorlar ve daha da özel bir şekilde. Hak yenmesine engel olmak gerek .

Ahmet
Ahmet
1 yıl önce

Biz daha çok birbirimizi 50 lira zam için satanlarız hiç kusura bakmayın..

Nevin
Nevin
1 yıl önce

Anaokulu özel sektöründe de durum aynı. İcsi statüsünde çalışıyorlar, çalışıyoruz.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x