21 Haziran 2024, Cuma

Ankara Özel Beşfen Koleji öğretmenleri yaşadıkları sorunları anlattı

Ankara Keçiörendeki Özel BeşFen Koleji  öğretmenleri  ödenmeyen maaşları ve okulda yaşanan sorunları Patronların Ensesindeyiz Özel Okul Öğretmen  Dayanışma Ağına ulaşarak anlattı. Ağustos ayından itibaren maaşların ödenmemesi ya da parça parça ödenmesi sorunu ile karşılaşan öğretmenler sözleşmelerini haklı fesih gerçekleştirerek iptal ettirdiklerini ve kurumdan ayrılmaya başladıklarını aktardılar.

Öğretmenler düzenli ödenmeyen maaşlarla ilgili okul yönetimine rahatsızlıklarını bildirdiklerini, ancak bir çözüm bulmak yerine geçiştirildiklerini ifade ettiler. Bu durumun devam etmesi üzerine öğretmenlerin bir kısmı okula ihtar çekerek sözleşmelerini fesih yoluna gitti.

Maaşların ödenmemesinin yanı sıra öğretmenler okulda karşılaştıkları diğer sorunlarla ilgili şu bilgileri aktardılar:

 “Okulda yaşanan olumsuzluklar hepimizi etkiledi. Sorunlar eğitim-öğretim yılı başında başladı. Okula geldiğimizde geçen yıl çalışan öğretmenlerin çoğunun okuldan ayrıldığını öğrendik. Kurumun öğretmen kadrosunun yenilenmesi tercihinde bulunduğu bilgisi bize ulaştırılmış olsa da okulda var olan çalışma koşullarına dayanabilmenin ne kadar zor olduğunu çalışmaya başlayınca gördük. Sözleşme sürecinde sözleşmelerimiz bize gösterilmedi ve bir kopyası bize verilmedi. Maaş alamama sorunu yaşamaya başladığımızda farkettik ki sözleşmelerimiz sözel olarak yaptığımız anlaşmalardan farklı imiş. Maaş alacağımız zaman aralığı bile bize yanlış aktarılmıştı. Kurumdan ayrılan öğretmenlerin bazıları sözleşmelerini zorla aldı, bazıları ise alamadı, ilçe Milli Eğitime başvurdular.  Kurumdan ayrıldıktan sonra aldığımız sözleşmelerimiz bizim kurumla anlaşırken konuştuklarımızdan epey farklı idi. Bu süreçte sigortamızın da çalışmaya başladıktan sonra başlatıldığını öğrendik.

Maaş dönemi geldiğinde ise başka sorunlarla karşılaştık. Önce kurum banka ile sorun yaşadığı gerekçesi ile maaşlarımızı elden vereceğini bildirdi. Sonra da maaşları düzensiz almaya ve alamamaya başladık. Son süreçte bazı öğretmen arkadaşlarımıza banka aracılığıyla ödeme yapılırken, bazılarına elden ödeme yapılmaya devam edildi. Bu ödemeler de maaşın tam karşılığı değildi.

Eğitim – öğretim ödeneklerimiz de ödenmediği gibi kurumun eğitim materyalleri açısından da gerekleri karşılamadığını söyleyebiliriz. Öğretmenler gün içinde okul tarafından karşılanması gereken su, çay gibi temel gereksinimlerini bile ceplerinden karşılıyorlar. Öğretmeninden hizmetlisine tüm okul personeli mağdur aslında. Sadece öğretmenler değil diğer çalışanların da kurumdan alacakları var.

Bambaşka hayallerle çalışmaya başladığımız bu kurumda eğitime yönelik kaygıların dışında yoğun bir emek sömürüsü ile karşılaştık.  Öğretim kadrosunun yenilenmesi bahanesi ile her yıl emekçilere yönelik  ciddi bir kıyım yaşanmakta. Sesimizin duyulmasını, başka öğretmenlerin de bu tür mağduriyetler yaşamamasını istiyoruz.”

2 YORUMLAR

  1. Bende hizmetli
    olarak çalıştım fakat bende maaş alamadım ancak mahkeme yoluyla ala bildim. Ancak diğer arkadaşlar şu anda mahkemelik oldular hala alamadılar özelbeşfen koleji

  2. Ben de bu kurumda hem veli hemde öğretmen olarak bulundum.Burda yazılanlar doğru hatta fazlası var.Maaşımı alamadım yasal sürecim hala devam ediyor. Özelbeşfen koleji

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!