DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Kayı İnşaat işçilerine ailelerinden mesaj var: Direnin!

Türkiye’den Litvanya’ya çalışmaya giden ve maaşlarını alamadıkları için greve başlayan Kayı inşaat işçilerine ailelerinden destek mesajları geldi.

Çalışanların, bir çoğu Adana’da yaşayan ailelerine ziyarette bulunan Patronların Ensesindeyiz ihbar hattı temsilcileri ailelerinin yaşadığı süreci onlarla konuştu.

Aileler, uzun zamandır Türkiye’de işsiz kalan eşlerinin, çocuklarının yurt dışında çalışma olanağı bulmalarına, biraz olsun nefes alacaklarını düşünerek sevindiklerini anlattı. “Herkes ailesinin yanında olmasını ister fakat ekonomik anlamda yaşamımızı sürdürebilmemiz için yurt dışına gittiler. Fakat geçen sürede bizim için her şey daha kötüye gitti. Aylardır maaş alamadıkları için çocuklarımızın okul masraflarını karşılayamaz olduk, faturaları bile yatıramıyoruz, elektriğimiz kesiliyor” sözleri herkesin durumunu ortaya koyuyordu. Aileler içinde hasta olan ve tedavi olması gereken yaşlı insanlar var fakat masrafları karşılayamadıkları için tedavi olamıyorlar.

‘UYGUN GÖRÜLÜRSE YAYINLAYACAĞIZ’ DEMİŞLER

Oldukça zor durumda olan aileler grevde olan işçilere verdikleri mücadeleyi sonuna kadar desteklediklerini iletti:

“Sesimizi duyurmak için bazı ulusal medya organlarına ulaştık aldığımız cevap ‘uygun görülürse yayınlayacağız’ oldu. Yakınlarımız oraya tatile gitmediler emek verdiler çalıştılar ve haklarını almak istiyorlar. Sadaka istemiyorlar ,haklarını istiyorlar. Onların orada verdikleri bu mücadeleyi sonuna kadar destekliyoruz . Bizler de burada haklarını alabilmeleri için elimizden geleni yapacağız. Pazartesi günü konsolosluğun çözüm bulmak için işçilere teklifte bulunacağı haberini aldık. Bu durumda geçerli olan bir tek seçenek var o da haklarının tamamını almaları.”

İşçiler Litvanya’da, aileleri Adana’da Pazartesi’yi bekkliyor. Pazartesi günü gelişen duruma göre gerekirse bütün aileler olarak bir araya gelip yapabileceklerini konuşacaklar.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Point Kargo işçileri: Haklarımızı alana kadar mücadele edeceğiz

Pandemi dönemi boyunca yoğun çalışmaya maruz kalan Point Kargo işçileri yaşadıkları haksızlıklara karşı mücadele ediyor. …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x