DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Kayı İnşaat’ın Litvanya’da çalışan işçiler komitesini kurdu

Bizler,
Litvanya’nın Kaunas şehrinde, Kayı İnşaat tarafından yürütülmekte olan stadyum inşaatı projesinde çalışan, maaşlarımızı almak için greve başlayan, 52 inşaat işçisiyiz. Bugün grevimizin 3. günündeyiz.
Mart ayında Litvanya’ya çalışmaya geldik. Litvanya’ya gelirken, üç aylık ücretimizin içeride tutulacağını ama ailelerimize her ay 500’er Avro tutarında mutfak parası gönderileceği söylenmişti. Ama ilk altı ay hiç para alamadık, ailelerimize de para gönderilmedi. Altı ayın ardından 500 avro verildi ve şu ana dek toplam 2000 avro civarı para alabildik. Son olarak yılbaşında yüklü bir ödeme alacaklarını ve ödemelerin yapılacağını söylemişlerdi. O ödemeyi aldılar ama bizim hakkımızı ödemek yerine İstanbul’a gönderdiler.
Aylardır çalışıp alnımızın terini alamıyoruz, ailelerimize beş kuruş para gönderemiyoruz. Bizim dayanacak gücümüz kalmadı. Kayı patronu bizden gasp ettiği paralarla yaşarken, biz ailelerimiz ne yiyor, evi ısıtabiliyor mu, faturalar nasıl ödenecek diye düşünüyoruz.
Bizler işçiyiz. Alın terimizle hayatımızı geçindiriyoruz. Kayı patronunun ailelerimize ve biz işçilere yaptığı bu onur kırıcı davranışa boyun eğmiyoruz. Bunun için Kayı İnşaat İşçi Komitesini kurduk. Hakkımız olan maaşlarımızın tamamının acilen ödenmesini istiyoruz. Alana kadarda mücadele edeceğiz.
Biliyoruz ki bizim gibi birçok Kayı işçisi aynı durumu yaşıyor. Sorunlarımızın çözümünün birlikte hareket etmekten geçtiğini biliyoruz.
Kayı işçileri haklarını kazanacak.
Patronların Ensesindeyiz Ağı
Kayı İnşaat İşçi Komitesi

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Senamoni Güzellik Merkezi patronu kadın işçiyi önce fazla mesaiye zorladı sonra küfür etti

Kadıköy’de faaliyet göstermekte olan Senamoni Güzellik Merkezi’nde çalışan bir kadın işçi Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşarak …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x