DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Peridot Tekstil işçilerinden açıklama

Karstadt, Bonita, Cecil, Esprit, Mango, Tom Tailor, QVC, Ulla Popken ve C&A gibi büyük markalara ürün tedarik eden Reha Tekstil’in fasonu olan ve İzmir Buca’da BEGOS’ta faaliyet gösteren Peridot Tekstil daha önce işçilere yapılan baskılarla, ücret kesintileriyle, elden ödemeler, işçilerin yıllık izinlerinin gaspıyla, zorla ücretsiz izinlerle gündeme gelmişti. Aralık ayında ise haklarını arayan işçileri tek tek çeşitli nedenlerle işten çıkardığı öğrenildi. Bunun üzerine Peridot Tekstil İşyeri Komitesi işten çıkarılanların geri alınması ve işten çıkarmalara son verilmesi taleplerini de içeren aşağıdaki açıklamayı yaparak mücadeleyi büyüteceğini duyurdu.

Baskıyla ve yalanla işçilerin haklarını gaspeden Peridot Tekstil patronu haklarını arayan işçileri ise kapı önüne koyuyor. Sanıyor ki işten çıkarılan işçilerin arkasında kimse durmayacak, sessizce tek tek hakkını arayan herkesi çıkaracak ve haklarını aramamaları için ekmeğiyle rahatça tehdit edebilecek. Yanılıyor! Korkacak olan biz değiliz, Peridot Tekstil’in patronudur. İstediklerimiz çok açık.

Bizler, maaşlarımızın ve fazla mesailerimizin eksiksiz ödenmesini istiyoruz. Peridot patronu ise istediği zaman bizi gayri resmi şekilde ücretsiz izne yollayıp maaşlarımızı düşürmek, fazla mesai ücretlerimizi de azaltmak istiyor.

Bizler kıdem, ihbar tazminatı, işsizlik maaşı gibi haklarımızın türlü oyunlarla gasp edilmemesini istiyoruz. Peridot patronu ise bizi bir şirketten diğerine geçirerek kendi cebini doldurmayı istiyor.

Bizler istediğimiz ve ihtiyacımız olduğu zaman yıllık izinlerimizi kullanmak istiyoruz. Peridot patronu ise belli günlerde aşırı fazla mesai yaptırıp üretimi kısa zamana sıkıştırıyor, kalan günlerde de iznimizi bölerek zorla yıllık izin kullandırmak ya da maaşımızdan kesmek istiyor.

Bizler maaşlarımızın ve fazla mesailerimizin hesabımıza yatırılmasını, bordrolarımızın ıslak imzalı olarak verilmesini istiyoruz. Peridot patronu ise fazla mesai ücretlerini elden veriyor, maaşları da canı istediğinde hesaba yatırıyor, canı istediğinde elden verip vergi kaçırıyor.

Kısacası bizler insanca çalışmak istiyor ve haklarımızı istiyoruz. Korkacak ve utanacak bir şey yapmıyoruz. Peridot patronu ise bizleri köle gibi çalıştırmak istiyor ve yukarıda saydığımız suçları işliyor. SGK dökümlerinde tüm ay çalıştığımız görünüyor ancak maaş hesaplarımıza yatan paralar ortada. Asgari ücret alan arkadaşlarımıza bazı aylar ücret kesintilerinden dolayı asgari ücretin altında yatıyor ama SGK dökümlerinde görünen böyle değil. Tüm bu suçlar SGK hizmet dökümü ve maaş hesabı dökümlerinde bile çok açık ortada. Korkması gereken bizler değil, Peridot Tekstil patronudur. Peridot Tekstil patronu, aşağıdaki taleplerimiz bir an önce karşılık bulmazsa mücadeleyi büyüteceğimizden korkmalıdır.

1-            Aralık ayında işten çıkarılan veya istifa etmek zorunda bırakılan çalışma arkadaşlarımızın tüm alacakları eksiksiz olarak verilmeli ve işe geri alınmalıdır.

2-            İş Kanunu’na aykırı şekilde yapılan ücret kesintileri tüm işçilere ödenmelidir.

3-            Yıllık izinlerimiz İş Kanunu’na aykırı şekilde bölünerek patronun keyfine göre kullandırılmamalı usulüne göre verilmelidir.

4-            Her ay kanunsuz bir uygulamaya dönüşen kısa çalışmalara bir son verilmeli, çalışılmayan günlerin hem ücretimizden hem de yıllık ücretli izinlerimizden düşülmesi için işçiler rıza vermeye zorlanmamalıdır. Çalışma saatlerimiz kanuni sürelere çekilmeli ve kısa çalışma kurnazlığı derhal son bulmalıdır.

5-            Maaş ve fazla mesai ödemelerinin tümü hesaba yatırılmalı, her ay için ıslak imzalı “gerçek” bir bordro tarafımıza verilmelidir.

Tüm bu taleplerden başta Peridot Tekstil olmak üzere Reha Tekstil ve C&A markası da sorumludur. Pazartesi gününe kadar bu taleplerimizden birinin dahi karşılanacağına ilişkin adım atılmazsa veya yeni bir işten çıkarma yaşanırsa ilgili kurumlara gerekli başvurular yapılacaktır. Tüm bu hak gasplarına son vermek üzere bir araya gelmeye ve mücadeleyi büyütmeye de devam edeceğiz.

Patronların Ensesindeyiz Ağı Peridot Tekstil İşyeri Komitesi

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Patronların Ensesindeyiz Dayanışma Ağı: Emekçilerin geçinebilmesi için de önlem alacak mısınız?

Patronların Ensesindeyiz Ağı son alınan tedbirler kapsamında işsiz kalan, ücretsiz izin dayatmasına maruz kalan emekçilerin …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x