DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

VIP Giyim işçilerinin direniş çadırına polis müdahalesi

Sendikalı oldukları için işten çıkarılmalarının ardından 36 gündür fabrika önünde direnişte olan VİP Giyim işçilerine bir engelleme de emniyet ve valilikten geldi.

36 gündür kötü hava koşullarına rağmen direnişlerini sürdüren işçiler bugün direniş alanında grev çadırını kurmak istediler. Çadırlarını kurarken yanlarına gelen polisin kendilerine yazılı bir emir okuduğunu söyleyen işçiler, bu kuralların sendika yöneticileri tarafından da kabul edildiğini belirtti. Bu kuralların içerisinde çadırın kurulma ve kaldırılma saatlerinden, çadırın kullanım sınırlarına kadar bazı kısıtlamaların okunduğunu ve kabul edilmesinin ardından çadırlarına izin verildiğini söylediler. Üzerinden henüz 1 saat geçmeden ise bu sefer 5 ekip polis aracının direniş alanına gelerek valilik ve kaymakamlıktan çadırın kaldırılması emrinin verildiğini söyleyerek zorla çadırı kaldırdılar.

VİP GİYİM PATRONU SUÇ İŞLEMEYE DEVAM EDİYOR

Geçtiğimiz haftalarda VİP Giyim fabrikasına ziyarete gelerek patron Bülent Sönmezler ile görüşme yapan Kaymakam ve Darıca Emniyet Müdürü’nün fabrika çıkışında anayasal haklarını kullanabilmek için direnen Kadriye Horlu’ya ve Nimet Özkaya’ya sadece uzaktan el sallayarak gitmeleri taraflarını net şekilde göstermişti. Bugün de önce çadır kurulmasına onay verdikten sonra ardından çadırı sökerek götürmelerine de şaşırmadıklarını söyleyen işçiler “biz yağmurun altında, anayasal hakkımız olan sendikalaşma hakkımızı kullanabilmek ve işimize geri dönebilmek için direniyoruz. Yasaları ihlal eden biz değil, VİP Giyim’dir” diyorlar ve her türlü engellemeye rağmen direnişlerine devam edeceklerini, hakları için mücadele eden herkesi de kendileri ile dayanışmaya çağırdıklarını belirttiler.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ünteks tekstil fabrikasında sendikal örgütlenme yaptığı gerekçesiyle işten atılan işçi anlattı

Diyarbakır’da üretim yapan Ünteks tekstil firması sendikal örgütlenme yapan işçileri önce ücretsiz izne çıkardı, ardından …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x