DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Doğa Koleji’nde oyalamaya devam: Öğretmenlerin ücretleri halen ödenmedi!

Doğa Koleji’nin İTÜ Vakfı’na devredildiği yönündeki iddianın ardından, öğretmenler hala resmi bir açıklama ve ücret ödemeleriyle ilgili sürecin netleşmesini bekliyor.

Geçtiğimiz hafta yapılan geniş kapsamlı öğretmen boykotunun sonucunda, hem Milli Eğitim Bakanlığı hem de İTÜ bir açıklama yapmak zorunda kalmış ancak bu açıklamalarda yaklaşık dört aydır ödenmeyen öğretmen alacaklarının tam olarak ne zaman ödeneceği hususuna değinilmemişti.

Kurumun İTÜ Vakfı’na devredilmekte olduğu haberinin İTÜ tarafından da doğrulanması, Doğa Koleji öğrenci, öğretmen ve velilerinde bir umut yaratmış olsa da emekçilerin ücret alacaklarına dair henüz  bir bilgilendirme yapılmadığı gibi devrin tamamlandığına dönük olarak da resmi bir açıklama mevcut değil.

Ankara’da iki farklı kampüste; öğretmenler ödemelere dair hiçbir netliğin oluşmaması nedeniyle ders boykotuna devam ediyorlar. Görüştüğümüz boykotçu öğretmenler: “Emekçilerin ücretinin ödenmesi talebini ısrarla iletmiş olmalarına rağmen ilgililerce hiçbir somut adım atılmamış oluşu ve yeni bir yıla da ücret alınmadan girilecek olması halinde; Yasadan kaynaklanan haklarını diğer arkadaşlarının da katılımıyla daha güçlü bir şekilde kullanacaklarını” yinelediler.

Daha önce boykota katılan öğretmenlerin bir bölümü ise; makul sürede ücretlerinin ödenmemesi halinde yeniden ve daha güçlü bir boykotla karşılık vereceklerini belirterek ders başı yapmışlardı. Ancak emekçilerin yeni yıla da ücret almadan girecek olması ihtimali; okullarda adeta fırtına öncesi sessizliği doğrular nitelikte bir hava yaratmış durumda…

Ödemeler kim tarafından ne zaman yapılacak?

Bu sorunun yanıtı halen belirsizliğini korumakta ve Doğa Koleji emekçileri halen en temel hakları olan ücretlerini almadan çalışmaya zorlanmaktalar. Doğa Koleji öğretmenleri ve emekçilerinin ortak talebi ise derhal ücret alacakları konusunda net bir açıklama yapılması ve bu belirsizliğe bir son verilmesi.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Senamoni Güzellik Merkezi patronu kadın işçiyi önce fazla mesaiye zorladı sonra küfür etti

Kadıköy’de faaliyet göstermekte olan Senamoni Güzellik Merkezi’nde çalışan bir kadın işçi Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşarak …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x