20 Haziran 2024, Perşembe

V.İ.P. Giyim Önünde Kadın İşçilerin Direnişi Devam Ediyor

V.İ.P. Giyim Sanayi’nde sendika üyesi oldukları için işten atılan işçilerin direnişi 15. gününde devam ediyor.  Dışarıda soğuk hava koşullarına rağmen direnişçi kadınlar ziyaretçilerini ağırlarken fabrika içindeki arkadaşlarının da desteği artıyor.

V.İ.P. Giyim’de çalışan bir işçi ise bugün Patronların Ensesindeyiz ağına ulaşarak ustaların molalarda dahi makina başından kalkmalarına izin vermediklerini söyledi. Molalar dışında günde sadece 1 defa tuvalete gitme izinleri olduğunu dile getiren V.İ.P. Giyim işçisi, bu duruma defalarca kez itiraz ettiklerini ancak ustabaşlarının baskısının devam ettiğini ve tuvalet ihtiyaçlarını gidemediklerini belirtti. Ustabaşlarının aynı anda 2 kişinin tuvalete gitmesini bile yasakladığını söyleyerek ”400den fazla kadın işçinin çalıştığı fabrikada bizden imkânsızı istiyorlar” dedi.

Gazetecilere Yalan Söyleyip Kapıdan Kaçtılar 

Direnişin 15. gününde direnişçi Kadriye Horlu ve Nimet Özkaya ile röportaj yapan Yol Tv çalışanları, sonrasında V.İ.P. Giyim patronu Bülent Sönmezler ile görüşme yapmak isteği ile yönetime ulaştı. Bunun üzerine yönetim tarafından gazetecilere, görüşme yapmak üzere Serdar isminde birini görevlendirdiği bildirildi. Ancak sonrasında görüşme için görevlendirilen kişinin toplantıda olduğu, görüşmeye gelemeyeceği söylendi ve gazetecilerin uzun süre bekleyişleri sonuçsuz kaldı. Bu açıklamadan sadece 5 dakika ise sonra söz konusu şahsın fabrikadan araba ile çıktığı görüldü.

Direnişin 15. Gününde İşçi Düşmanlığı Devam Ediyor 

Mesai bitimine 15 dakika kala 6 aya yakın bir süredir çalışan Aysun Hazar ismindeki sendika üyesi bir kadın işçi daha performans düşüklüğü bahane edilerek işten çıkarıldı. Bundan yaklaşık 1 hafta öncesinde de benzer bir durum yaşanmış, biri sendikalı 2 işçi performans gerekçesiyle işten atılmıştı. 

İşçiler Direnişlerini Büyütmekte Kararlılar

Direnişteki işçiler seslerini ve mücadelelerini herkese duyurmakta ise oldukça kararlı. Bugün fabrika sahasına yakın bir mahalle pazarında “V.İ.P. Giyim Desteğe Çağırıyor” adlı bir bildiriyi pazar esnafına, işçilere ve mahalle sakinlerine ulaştırdılar. Pazarda gayet olumlu tepki alan işçiler “Mücadelemizin büyüyerek devam edeceğinin sözünü veriyoruz!” dediler.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!