DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Molaların Saniyeleri Bitti, Öğle Arasının 10 Dakikasına Göz Diktiler

İşten çıkarma ve mobbing haberleriyle gündeme gelen Denizbank’ta iletişim merkezi çalışanlarının öğle araları 1 saatten 50 dakikaya indiriliyor.
Çalışanların aktardığına göre öğle aralarının süresinin kısılması konusunda yazılı bir kararın duyurulmadı fakat whatsapp gruplarından çalışanlara bu yönde bildirimlerde bulunuluyor.
Daha önce yönetim kararlarıyla molalarda geçirilen saniyelerinin hesaplanmasıyla gündeme gelen bankanın şimdi de yüzlerce banka emekçisinin çalıştığı ve en yoğun çalışılan bölümlerinden biri olan iletişim merkezindeki öğle aralarının fiilen kısılmasına karşılık Denizbank işyeri komitesi mücadele çağrısında bulundu:

Molaların Saniyeleri Bitti, Öğle Arasının 10 Dakikasına Göz Diktiler

“Yoğun iş temposuna uyum sağlayabilmesi” beklenen iletişim merkezi çalışanlarının üzerindeki baskı giderek arttırılıyor.

Düşünüp taşınıp üretilen yeni proje görüşme sürelerini kısaltmak ya da bekleme sürelerini azaltmak hedefiyle öğle aralarından 10 dakika daha kısmak. 1 saatlik yemek süremize bile tahammül yok çünkü doymak bilmiyorlar. Çünkü çalışan sayısını arttırmaktansa yüzlerce çalışanın yemek arasından 10 dakika kısmak daha karlı. Düşünsenize en az 300 kişiden 10 dk onlar için kim bilir kaç “adam-gün” ediyor!

Ortada görünüşte yazılı bir karar ya da bildirim yok. Fakat bütün whatsapp gruplarında yönlendirilen yönetim mesajları var, “fiili durum” var. Fiili duruma boyun eğilmiyorsa azar işitmeye hazırlıklı olmak var.

Mobbingin kural haline geldiği bir işyerinde bizden kısılacak 10 dakikalar bitmez. Sömürülecek işçi çaresizce boyun eğmeli, yoğun, daha da yoğun çalışma şartlarına uyum sağlamalı. Ne de olsa dışarıda iş yok, işe alınabilecek milyonlar ise kapıda.

Sevgili dostlar, patronla aynı derecede cüretli olunmazsa “bu da olmaz” dediğimiz her şey olacak, ne yazık ki üzerimizdeki sömürü daha da derinleşecek. Ya hayatımız sömürü çarkında daha kötüleşecek ve patron semirteceğiz ya da kendimiz için mücadele edeceğiz.

Sizleri öğle aralarımızın kısılması girişimine son verilmesi için iş yerimizdeki komiteyle iletişime geçmeye, örgütlü bir şekilde sömürüye karşı birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz. Patronların Ensesindeyiz Haberleşme Mücadele ve Dayanışma Ağı’na ulaşarak işyeri komitemiz ile iletişime geçebilirsiniz.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PE Tekstil İşçileri Dayanışma Ağı’ndan çağrı

Tekstil işçisi arkadaş, Sen de ürettiğin ürünlerin mağazada yanına bile yaklaşamıyor musun? Her gece mesaiye …

Yorum yazın

avatar
  Kaydol  
Bildir