DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Okul değil ticarethane: Özel okul öğretmenlerine senet imzalatılıyor!

Patronların Ensesindeyiz Özel Okul Öğretmenleri Dayanışma Ağı’na gelen ihbarlar, özel okul patronlarının, kurumlarında çalışan öğretmenlerin haklarını fazlasıyla gasp ettiklerini ortaya seriyor.

Sözleşmelerin imzalandığı sırada, imzalanacak “sözleşme metni”nin okutulmaması, işverenin öğretmen ile karşılıklı olarak imza atmaktansa kendi imzasını bekletmesi, öğretmenlere sözleşmenin ıslak imzalı bir nüshasının verilmemesi ve sözleşme şartlarının öğretmen aleyhine düzenlenmesi gibi uygulamalara ek olarak, PE’ye gelen yeni ihbarlar gösteriyor ki bazı okullarda öğretmenlerden sözleşmeye teminat olarak senet alınmakta.

Hukuki adıyla “bono” olarak da bilinen senetler, aslında ticari işlemlerde kullanılıyor. Bu senetlerin öğretmenlere imzalatılması özel okul patronlarının tüccar mantığı ile hareket ettiklerinin bir göstergesi olarak okunmalıdır. Zira bu senetler öğretmenleri istifaya zorlamak ya da hak arayan öğretmenleri baskılamak için kullanılabiliyor. Gelen ihbarlara göre kurumun isteği doğrultusunda işten çıkarılan öğretmenler, bu senetlerin kendilerine iade edilmeyeceği tehdidi ile istifa dilekçesi imzalamaya zorlanıyor.

PE Özel Okul Öğretmenleri Dayanışma Ağı’na ulaşan öğretmenler, sözleşmelerinin genellikle patronları tarafından ihlal edildiğini söylüyor ve “bu koşullar altında teminat gösterilmesi gereken patronlar değil, biziz” diyorlar.

Sözleşmeleri zaten kendi lehine düzenleyen tüccar kurumlara sormak istiyoruz: Bir örneğini bile vermek istemediğiniz standart sözleşmelerdeki haksız hükümler öğretmenleri yeterince zincirlemiyor mu?

Öğretmenlerin gözünü bir de senetle mi korkutuyorsunuz?

Sözleşme koşullarını genellikle özel okul patronları ihlal etmekte olduğu halde; sizler öğretmenlere neden senet vermiyorsunuz?

Senet imzalamak zorunda bırakılan öğretmenlerimiz; kendi isteğiniz dışında işten çıkarılıyorsanız istifa dilekçesi imzalamayınız. Bu tür tehditlere boyun eğmek zorunda değilsiniz. Böyle bir durumla karşılaşmışsanız 0541 9400514 veya iletisim@patronlarinensesineyiz.org iletişim kanallarından bize ulaşabilirsiniz.

Patronların Ensesindeyiz Özel Okul Öğretmenleri Dayanışma Ağı

Not: PE Ağı’na ihbarı yapan öğretmenin talebi doğrultusunda kendisinin ve okulun adını saklı tutuyoruz.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mağaza emekçileri normalleşirken hastalanıyor

“Normalleşme” çağrılarıyla birlikte mağazalar açılırken vaka haberleri de artmaya devam ediyor. Patronların Ensesindeyiz Ağı’na konuşan …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x