DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

İzmir Yükseliş Koleji’ndeki hak gasplarını çalışanlar ve veliler anlattı

İzmir’de bulunan Yükseliş Koleji’nde öğretmenler ve tüm okul emekçileri birçok hak gasbıyla karşı karşıya.

Okulda çalışan bir hemşire, bir öğretmen ve bir öğrenci velisinin Patronların Ensesindeyiz Ağı’na bildirdiği sorunları aktarıyoruz:

İZMİR YÜKSELİŞ KOLEJİ’NDEN VELİ MEKTUBU

İzmir Yükseliş Kolejinde yaz aylarındaki patron değişimi sebebiyle oluşan yeni süreç: veli, öğretmen ve çalışanların arasındaki olumsuzlukların katlanarak çoğalmasıyla devam ediyor.

Yönetimin bazı velilerden sözlü ya da yazılı olarak okul ödemelerini banka aracılığıyla değil elden ödenmesini istemeleri veliler arasında soru işaretlerinin çoğalmasına neden olmaktadır. Yeni yönetimle birlikte okuldaki güvenlik çalışanlarından temizlik işçilerine kadar azaltılan eleman sayısı sonucunda emekçiler bir kaç işi bir arada yapmaya zorlandıklarını görüyoruz. Okulun istediği eğitim öğretim parasını çocuklarımızın geleceği için zamanında ödeyen biz veliler bu tip olumsuz koşulların oluştuğu okulda çocuklarımız için endişeleniyoruz. İster istemez ödediğimiz paraların nereye harcandığı konusunda kafalarımız karışıyor.

Öte yandan öğretmenlerin maaş konusunda sıkıntı yaşadığını biliyoruz. Eksik ya da hiç yatırılmayan maaşlar konusunda yönetimi uyarmamıza rağmen bu sürecin devam ettiğini biliyoruz. Öğretmenler yaşanılan sıkıntıları öğrencilere yansıtmamaya çalışarak görevlerini yaparken bu olumsuz koşullarda ne kadar dayanabilecekleri veliler için ayrı bir endişe yaratmaktadır.

Okulun patronlarının kendi yaratıkları olumsuzluklar hiç bir günahı olmayan öğretmenler, öğrenciler ve dolayısıyla biz veliler için sıkıntılı, bilinmezlikle dolu gelecek anlamına geliyor.

Yükseliş kolejinden bir veli

YÜKSELİŞ KOLEJİ’NDEN HEMŞİRE YAŞADIĞI HAK GASPINI PAYLAŞTI

Merhabalar,

Uzun zamandır sürünüyorum bu konu peşinde. Fakat bugün sitenizi görünce yazmak istedim. Temmuz ayında İzmir menemen Yükseliş Kolejinden işten çıkarıldım. Çıkarıldığım sırada da yönetim değişimi oldu. Ve yeni biri okulun başına geçti. Yönetim değiştikten sonra da gittim kaç kere karşılaştım kendisiyle, ben bu okulun hemşiresiyim dediğim halde umursamadı beni. Hatta maaşımı istemediğimde ‘Sen kimsin ? Tanımıyorum.’ diyerek beni geçiştirmiştir. Onun üzerine kaç kere okula gitmeme rağmen maaşımı hala alamadım. Her aradığımda okulu, beni erteliyorlar. Sesimi duyurmak için size yazmak istedim. Kısacası milleti kandırıp erteleyip paranın üzerine yatmak istiyorlar.

İZMİR YÜKSELİŞ KOLEJİ’NDEN ÖĞRETMEN SORUNLARI ANLATTI

2019-2020 eğitim öğretim yılına sancılı başlayan İzmir Yükseliş Kolejinde sorunlar tüm vaatler ve sözlere rağmen devam ediyor. Eski ve yeni patron arasındaki anlaşmazlık öğretmenlerin maaşlarının zamanında ödenmemesi, bazı öğretmenlere eksik ödenmesi, ya da hiç ödenmemesi şeklinde yansırken bu sürecin nasıl devam edeceği kaygısı altında eğitim öğretim sancılı bir şekilde devam etmektedir.

Maaşların zamanında yatırılmaması, yatırılsa bile asgari ücretin bile altındaki para ve kalan kısmın bir dilenciye atılan para gibi küçük meblağlarla ödenmesi öğretmenlerin emeklerinin sömürülmesi yanında, kişiliklerini zedeleyen bir tavırla yapılması kabul edilebilir bir durum değildir.

Maaşlarını tam olarak alabilen öğretmenler olduğu gibi, hiç alamayan öğretmen arkadaşlarımızda bulunmakta. Eksik alan öğretmenlerin açısından bu maaş dağılımının nasıl yapıldığı konusunda hiçbir fikirimizi olmadığı gibi bu durumun ayrımcı, ötekileştirici yapısı sebebiyle bizlerin dolaylı mobbing’e uğradığı bir gerçektir.

Eski ve yeni patron arasındaki parasal sorunlar sebebiyle oluşan bu durum sorumluklarını ve görevleri yapan öğretmenlerin yaratmış olduğu bir durum değildir ancak bedel öğretmenlere ödetilmektedir.

Yükseliş kolejinden bir Öğretmen

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Karizma Beşler fabrikasında işçilerin fazla mesai ücretleri ödenmiyor

İstanbul Silivri’de bulunan Karizma Beşler sucuk fabrikasında Aralık ayı mesai ücretlerinin eksik dağıtıldığı öğrenildi. Patronların …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x