20 Haziran 2024, Perşembe

Bahçeşehir Koleji’nde öğretmen kıyımı

Bahçeşehir Koleji Çamlıca Kampüsü’nde geçtiğimiz Haziran ayında yaklaşık 30 öğretmen yıllarca emek verdiği okullarından ayrılmak zorunda kaldı. Bu öğretmenlerden 15’i okul tarafından işten çıkarılırken, öğretmenlerin kıdem tazminatları halen ödenmedi. Patronların Ensesindeyiz (PE) Özel Okul Öğretmenleri Dayanışma Ağı ile iletişime geçen öğretmenler haklarını almak için kararlı olduklarını dile getirdiler.

Haklarını almak için birlikte mücadele edeceklerini ilan eden Bahçeşehir Koleji Çamlıca Kampüsü eski öğretmenleri bir açıklama yayımladı. Yapılan açıklamanın tam metni şu şekilde:

Bizler geçtiğimiz Haziran ayında, Bahçeşehir Koleji Çamlıca Kampüsü’nde yıllarca emek verdiğimiz okulumuzdan ayrılmak zorunda kalan yaklaşık 30 öğretmeniz. Okulumuzda Haziran ayı geldiğinde, 2019-2020 eğitim öğretim yılında Bahçeşehir Koleji’nde çalıştırılmamak üzere istifaya zorlandık. Özellikle yabancı öğretmen arkadaşlarımızın Türkçe bilmemesi fırsat bilinerek, kendilerine istifa etmeleri tavsiye edildi. Mart ayında başlayan sözleşme imzalama süreci, bizler için habersiz ve muallakta çalışmak zorunda bırakılarak üç aylık, uzun ve zorlu, kimi zaman duygusal tacizleri de içeren bir sürece dönüştü.

Patron bizleri istifaya zorlayarak tazminat ödemeksizin okuldan uzaklaştırmayı hedefliyordu. Okulun son gününde istifa dayatmasına direnen 15 öğretmen, öğrencilerimize karnelerini verdikten sonra 5’er dakika arayla işlerimizden kovulduk.

İstifa etmeyip, iş sözleşmeleri Bahçeşehir Uğur Ltd. şirketi tarafından feshedilen bizlerin, kıdem tazminatları halen ödenmiş değil. Şirket bünyesindeki insan kaynakları ve hukuk birimlerine ulaştığımızda bizlere ‘’Yöneticilerimiz il dışında. Size tazminat verilip verilmeyeceğine onlar karar verecek, sizden gelen aramalar yüzünden telefonlarımız susmuyor. Şu anda size yatıp yatmayacağını söyleyemiyoruz’’ yanıtını veriyorlar.

Her geçen yıl yeni şubeler açan, Bahçeşehir Üniversitesi’ne bir de konservatuar birimini eklemek için kolları sıvayan Bahçehir Uğur Ltd., kendi okullarında yıllarca cumartesi, pazar demeden ve ek mesai ücreti verilmeden çalıştırdığı biz eğitim emekçilerini küçük düşürücü bir şekilde istifaya zorlamış, direnenleri ise işten atmıştır. İşten atılmamız yetmiyormuş gibi şimdi de kıdem tazminatlarımız gasp edilmek isteniyor. Bu dayatmaya boyun eğmeyeceğiz. Hak gasplarına karşı hukuki süreçleri başlatmış durumdayız.

Bahçeşehir Koleji Çamlıca Kampüsü’nde;

  • Öğretmenlerin istifaya zorlanması uygulamasından vazgeçilmesini,
  • İşten çıkarılan biz eğitim emekçilerinin kıdem tazminatlarının derhal ödenmesini,
  • Yabancı öğretmenlerin kendi anadillerinde sözleşme hazırlanmasını talep ediyoruz.

Gasp edilen haklarımızı geri almak için birlikte mücadele etmeye kararlıyız. Bahçeşehir Koleji’nin farklı illerde farklı şubelerinde çalışıp hak gasplarına uğrayan öğretmen arkadaşlarımızı PE üzerinden bizlerle iletişime geçmeye, mücadelemizi birlikte büyütmeye çağırıyoruz.

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!