25 Mayıs 2024, Cumartesi

Eskişehir Hisarlar Makina haftalık çalışma süresini düşürüyor

 

Mahindra Grup bünyesinde bulunan Erkunt Traktör’de geçtiğimiz hafta Cuma günleri üretim yapmayacağını ve fabrikanın kapalı olacağını işçilere duyurmuştu. Erkunt Traktör’de üretim gününün 4 güne düşürülmesi ve 1 günün de yıllık izinlerden düşülmesi kararına işçilerden tepki gelmesi nedeniyle geri adım atılmıştı. PE Ağı’na gelen ihbara göre, Hintli grubun sahip olduğu firmalardan biri olan Eskişehir’deki Hisarlar Makine Sanayi yönetimi tarafından da benzeri bir uygulama yapılmak isteniyor.

Geçtiğimiz ay yaklaşık 22 işçinin işten çıkarıldığı firmada çalışma koşullarında yapılacak olan değişikliklerin ayrıntıları firma bünyesinde çalışan işçilere farklı kanallar yardımı ile aktarıldı.

Firma yönetimi kararı beyaz yaka çalışanlarına mail yolu ile iletti. Firma yönetimi mailde aşağıdaki ifadelere yer verdi;

“Değerli Mahindra Hisarlar Çalışanları;

Üst Yönetimin almış olduğu karar doğrultusunda;

Ekim ayı boyunca cuma günleri (11-18-25 Ekim 2019) şirketimizde çalışma yapılmayacak olup, sadece vardiyasını tamamlayacak bölümler cuma günü çalışmalarına devam edecektir.

Çalışma yapılmayacak günler personellerimizin yıllık izinlerinden mahsup edilecektir.

Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dileriz.”

Yıllık izni bulunmayan çalışanların ise borçlandırılacağı iddialar arasında.

Üretimde çalışan işçilerle düzenlenen toplantıya sendika başkanını da davet ederek düzenleyen firma yönetimi, hiçbir hak mağduriyetinin yaşanmayacağını ancak aylık sigorta prim gününün Ekim ayı için 27 gün olarak işleneceğini ifade etti.

Toplantıya davet edilen Türk Metal Sendikası Eskişehir şube başkanı Orhan Demir, eksik günlerin işçilerin işten çıkarılmaları durumunda alacakları işsizlik maaşlarının süresine çok az etki edeceğini ifade ederken aynı zamanda işsizlik maaşının miktarına etki edeceğini atlamış oluyor.

Demir, aynı zamanda kendi prim gününün tutmasına rağmen emekli olamadığından da dem vurarak zaten güncel koşullarda günümüz dolsa dahi emekli olamıyoruz diyerek durumu normalleştirmeye çalışmıştır.

Firma bu durumun çalışanların maaşlarına yansımayacağını ifade ediyor. Bunu ise işsizlik fonundan ödenecek olan kısa çalışma ödeneği ile garanti altına almış bulunuyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!