25 Mayıs 2024, Cumartesi

BL Harbert’dan işçilere: Beğenmiyorsanız çıkın

ABD Büyükelçiliği inşaatının yürütücüsü firma olan BL Harbert International’in Türkiye sorumlusu Brian Kosoglow tarafından işçilere bir mektup gönderildi. Mektupta işçiler saygısızlık ve iş bilmezlikle suçlanırken beğenmiyorsanız iş akdinizi feshedebilirsiniz denildi.

Çukurambar’daki ABD Büyükelçiliği inşaatında çalışan işçiler geçtiğimiz hafta maaş bordrolarının eksik hesaplandığını ve çeşitli hak gasplarının yaşandığını ileri sürerek iki gün peşpeşe eylemler yapmıştı. Bunun üzerine inşaatı sürdüren firma BL Harbert, işçilerin bir kısmının işten çıkarılmak üzere savunmasını istemiş ve işçileri içeri almamıştı.

Bireysel itiraz hakkının hatırlatılması

Gelinen noktada, bugün savunmaların iletilmesi gereken son gün. Firmanın çıkarılacak işçilerle ilgili nasıl bir adım atacağı soru işaretleri içeriyorken Türkiye Temsilcisi Brian Kosoglow tarafından işçilere bir mektup gönderildi. Mektubun ana fikrini “beğenmiyorsanız çalışmayın” olarak özetleyebiliriz.
İşçilerin işyerindeki hak gasplarına dair itirazlarına ve maaş bordrolarına yapılan itirazlara hiç değinilmeden barış ortamı yaratmaya çalışması pişkinlik olarak değerlendiriliyor işçiler tarafından. Mektupta dikkat çeken bir diğer nokta ise işçilerin örgütlü davranışına duyulan korkuydu. Örgütlü ve toplu halde davranmaktansa bireysel olarak başvuru yapılmasını ve ilgili hiyerarşi içinde tekil olarak hareket edilmesini savunan Kosoglow, bu tavrın uygun ve sorumlu olduğunu iddia etmiş oldu.

“Mektup yalan ifadelerle dolu”

Firmada çalışmakta olan ve işten atılan işçilerle yaptığımız görüşmede ise mektubun Salı günü yaşanan olaylarla ilgili yalan ve çarpıtmalarla dolu olduğunu, 26 kişinin işten çıkarılmak üzere savunmasının alındığı, çay ve yemek molalarının düzenlenmiş olmasına rağmen hala işten işçi çıkarılmaya zorlandığını, içeride mobbing ve baskı uygulandığını ifade ediyorlar. İşçiler bazı arkadaşlarının İK tarafından kenara çekilip bordroya itirazı olup olmadığını ve itirazı olanları da işten çıkarmaya veya istifaya zorladığını iddia ettiler. İçeride ve dışarıda tüm bunlar yaşanıyorken firmanın yetkilisinin böyle bir mektup göndermesi işçileri daha da öfkelendirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!