25 Mayıs 2024, Cumartesi

Ford Otosan Genel Müdürü AKP’den faiz ve vergi indirimi istedi

Ford Otosan Genel Müdürü AKP’den Faiz ve Vergi İndirimi İstedi

Geçtiğimiz hafta Ford Otosan genel müdürü Haydar Yenigün Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı sıfatıyla Haberturk.com’e verdiği röportajda, ÖTV- KDV indirimlerinin sona ermesinin yarattığı fiyat artışları ve taşıt kredi faizlerinin zamanında düşürülmemesinin piyasada nasıl olumsuz etki yarattığına vurgu yaptı.

https://www.haberturk.com/emisyon-duzenlemesiyle-fiyatlar-3-5-bin-tl-artacak-2524394-ekonomi

26 Eylülitibarıyla da Yenigün’ün röportajda haberini verdiği taşıt kredisi faiz indirimi duyurusu üç kamu bankası tarafından yapıldı. Buna göre Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank %1.15-1.5 arasında değişen aylık taşıt kredi oranlarını %0.49-0.69 arasına çekti.

https://haber.sol.org.tr/turkiye/kamu-bankalari-simdi-de-otomotiv-icin-devrede-271198

Yenigün aynı röportajda vergi düzenlemeleriyle ilgili olarak ise ilgili bakanlıkla görüşmeleri yürüten bir çalışma grubu oluşturulduğunu taleplerinin faizlerin indirilmesi ve ÖTV-KDV oranlarının düşürülmesi olduğunu “(bize) önümüzü açacak değişiklikler lazım” ifadesiyle dile getirdi.

Bir kez daha görüldü ki kamu kaynakları patronların kârının devamlılığı söz konusu olduğunda çok hızlı bir şekilde harekete geçirilebiliyor. Haydar Yenigün’ün bize hatırlattığı bu gerçeği biz daha önce AKP’nin ekonomi bakanından da dinlemiştik.

https://haber.sol.org.tr/turkiye/tkp-emek-merkezi-isciden-alip-patrona-veriyorlar-260720

Psikolojik Problem Değil, Gerçek; Kamu Kaynakları Patronlara Aktarılıyor

Röportajın devamında ise Yenigün’ün iddiasına göre bir şirkete ya da sektöre devlet desteği verilmesinin “patronun cebine para koymak” olarak görülmesi, “psikolojik” problem. Yenigün’ün bir patron temsilcisi olarak böyle düşünmesi garip değil ancak gerçek bambaşka.

Yenigün’ün genel müdürü olduğu Ford Otosan A.Ş. 2012-2018 yılları arası alınan devlet desteği (yatırım teşviği, arge indirimi vb.) toplamda yaklaşık 1.23 milyar TL. Bu rakamdan vergi giderleri düşüldüğünde ise, bu yıllar arasında şirket patronlarının kasasına 317 milyon TL devlet teşviği kâr olarak girmiş görünüyor. Röportajda “(…) özel sektör istiyor diye devletimiz vergi kaybına uğramasını asla istemem” türünden süslü cümleler kuran Yenigün’ün bu hesaptan haberdar olmadığını düşünmek çok iyimser olurdu. Çünkü genel müdürü olduğu şirket teşviklerin bolluğundan neredeyse vergi ödemiyor. Bu durum sadece Ford Otosan’a özel değil, Ford Otosan özelinde tüm Türkiye’nin gerçeği. Emekçiler vergi ödüyor, emekçilerin vergileri patronlara teşvik olarak aktarılıyor.

https://haber.sol.org.tr/emek-sermaye/vergi-yuku-iscinin-sirtinda-2018de-calisanlar-83-patronlar-78-milyar-vergi-odedi-255155

https://haber.sol.org.tr/turkiye/2019da-vatandasin-sirtindaki-vergi-yuku-belli-oldu-kdv-otv-gelir-vergisi-cezalar-harclar

Patronların Derdi Kâr, Metal Emekçilerin Derdi Hayatını Sürdürebilme  

Ford Otosan ve tüm metal emekçilerinin gündeminde ise otomobil satın almak ya da ticari araç filolarını yenilemek gibi bir dert olmadığını tahmin etmek ise güç değil. Her geçen gün ağırlaşan kriz koşullarında birikim yapmak ya da mülk edinmek gibi bir dert yok, metal emekçilerinin düşündüğü ailesini nasıl geçindireceği yani eğitim, ulaşım, yakıt, sağlık, kira, gıda masraflarını nasıl karşılayacağı!

Metal Sektöründe TİS Dönemi Açıldı, Metal İşçileri Patronların Ensesinde

Bilindiği üzere metal sektöründe Koç’un başını çektiği Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) Grup Toplu İş Sözleşmesi (TİS) dönemi açıldı, sendikalar artış beklentilerini kamuoyuyla paylaştılar. Patron temsilcilerinin emekçilerin karşısına yüzyılların klişesi “… ama ekmek veriyoruz(!)”ezberi ile çıkabilmeye cesaret edebilmesi ise işçilerin örgütlü mücadelesi ile test edilecek. https://haber.sol.org.tr/emek-sermaye/binlerce-metal-iscisini-kapsayan-toplu-sozlesme-sureci-basladi-270191Ford Otosan ve tüm metal emekçilerini şirketlerinde devam eden işçi düşmanı uygulamalar ile ilgili www.patronlarinensesindeyiz.org dayanışma ve mücadele ağı ile irtibata geçmeye çağırıyor. Gücümüzü birleştireceğiz. Patronlara boyun eğmeyeceğiz. Sömürücülere göz açtırmayacağız.

Metal İşçisi #PatronlarınEnsesinde

Patronların Ensesindeyiz Ağı’na aşağıdaki e-posta ve sosyal medya hesapları üzerinden ya da 0541 940 0514 numaralı telefondan ulaşılabilir.

Facebook: https://www.facebook.com/patronlarinensesindeyiz

https://www.facebook.com/metaliscisipatronlarinensesinde/

Twitter: https://twitter.com/pensendeyiz

E-posta: [email protected]

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!