25 Mayıs 2024, Cumartesi

Thomas Cook battı, binlerce turizm emekçisi işsiz kaldı

Dünyanın en büyük seyahat şirketlerinden İngiliz tur operatörü Thomas Cook, 24 Eylül’de iflasını açıklamıştı. Ardından şirketin Almanya iştirakı olan Thomas Cook GmbH de iflasını açıkladı. Thomas Cook, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeler Derneği’nin verilerine göre, 2018’de ülkemize 620 bini Alman, 435 bini İngiliz olmak üzere 1 milyon 155 bin turist taşımıştı. İflas ettiği esnada ise ülkemizde 40 bin civarı İngiliz ve Alman konaklamaktaydı. Tatil yapmakta olan  turistlerin aksaklık yaşamamaları için İngiltere Hükümeti uçaklarını devreye soktu, başlattığı Matterhorn Operasyonu ile şu günlerde tatilcilerin ülkelerine dönüşleri sağlanıyor.

Yaşanan iflastan sonra 9 bini İngiltere’de olmak üzere 22 bin Thomas Cook çalışanı işinden oldu. Şirketin batışını araştıran İngiliz basınının yaptığı habere göre Thomas Cook üst yöneticisi (CEO) 2014’ten bu yana 8,3 milyon sterlin ücret ve bonus almış. İngiltere şu günlerde, Thomas Cook yöneticilerinin son 5 yılda aldıkları toplam 20 milyon sterlinlik ödemeyi konuşuyor.

Sadece şirket çalışanları değil, otel ve acenta emekçileri de mağdur

Fakatşirketin batışından etkilenenlerin sayısı, sadece şirket bünyesinde çalışan 22 bin ile sınırlı değil. Direk veya dolaylı yoldan kazancını Thomas Cook ile sağlayan otel ve acentaları da kattığımızda durumun turizmde çok büyük bir kesimi etkilediği görüyoruz. Türkiye’ye gelen turistlerin yaklaşık %3’ü Thomas Cook aracılığı ile geliyordu, ülkemizde büyük pazara sahip olan şirketin Fethiye ve Antalya başta olmak üzere 29 oteli var. Bunun yanı sıra ortaklık yaptığı pek çok işletme ve bölge operasyonlarını gerçekleştiren acentalar bulunuyor. İflasın ardından ülkemizde Thomas Cook’la çalışan acentalar operasyonlarını durdurdu. Otellerdeki misafir sayısı şimdiden %40-50 civarında düştü. Turizm emekçileri durdurulan operasyonlar ve boşalan oteller yüzünden işlerinden çıkartılıyorlar. İşlerine devam edenler ise her an işten çıkartılma tehdidi altındalar.

İş yaptığı şirketlerde çalışanlara ödemeler durduruldu

Thomas Cook’un iflasının ardından şirketten alacağı olan işletmelerin ödemeleri için sigorta şirketinin devreye gireceği duyuruldu. Ülkemizde Alanya, Side, Kemer, Fethiye, Bodrum ve Marmaris başta olmak üzere pek çok bölgede acentaların ve otellerin alacağı bulunuyor, şirketin batışından olumsuz etkilenecek olan özellikle küçük ve orta işletmelerin batacağı tespiti yapılıyor. Turizm Bakanı, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada Türkiye’de şirketin batışından etkilenen işletmelere 50 milyon TL’ye varan kredi yardımında bulunabileceklerini belirtti. Peki buradan emekçilerin payına ne düşecek? Çoğu işletmede işçilere yapılan ödemelerin durdurulduğu konuşuluyor. Turizm emekçileri, işlerini kaybetmenin yanı sıra, çalıştıkları dönemdeki haklarını alamama endişesiyle beklemeye devam ediyor. Bir şirketin batışının ardından, patronlar için çeşitli destek programları geliştirilirken, geçim derdindeki turizm emekçilerinin akıbeti belirsizliğini sürdürmekte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!