DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Özel okul öğretmenleri Ankara Çalıştayı’nda buluştu

Patronları Ensesindeyiz Ağı Özel Okul Öğretmen Dayanışmasının çağrısıyla farklı illerde gerçekleştirilen çalıştayların Ankara ayağı, öğretmenlerin geniş katılımıyla toplandı. Çalıştay hazırlık kurulu tarafından iki oturumda yapılması planlanan etkinliğin açış konuşmasında, eğitim-piyasa ilişkisi resmedilirken eğitim alanının bir sektör haline dönüşümüne ve özel okulların eğitim sitemi içinde giderek artan oranına değinildi. Kamusal alanın terk edilmesiyle yaşanılan mesleki dönüşümün geldiği noktaya dikkat çekildi ve özel okul patronlarının örgütlülüğüne vurgu yapıldı.

Oturumun devamında Dayanışma içinde yer alan bir özel okul öğretmeni tarafından, Ankara’daki PE Ağı Özel Okul Öğretmen Dayanışmasının geçtiğimiz bir yıl gündemine aldığı sorunlar ve bu sorunlar karşısında yaptıkları sıralandı. Toplantıda hazır bulunan PE Ağı avukatının haklarımız konulu sunuşunda ise özel okul öğretmenlerinin 2014 – 2018 yılları arasında gasbedilen ihbar tazminatı, eşit işe eşit ücret, sözleşmenin keyfi olarak yenilenmemesi sonucu işe iade gibi haklarının ardı ardına nasıl yitirildiği anlatıldı. Kıdem tazminatı gibi önemli bir hakkın daha kaybedilmemesi için hızla bir araya gelerek mücadele örülmesi gerektiği vurgulanırken maaş alacakları, manevi tazminat, örgütlenme hakkı, eğitim ödenekleri, sözleşmeyi isteme hakkı gibi başlıkların da takipçisi olunması gerektiği belirtildi.

Verilen yarım saatlik ara, faklı okullar ya da aynı okulun farklı kampüslerinden gelen öğretmenlerin tanışması ile geçti.

Çalıştayın ikinci oturumu “Haklarımızı Nasıl Kazanacağız? PE Ağı Özel Okul Öğretmen Dayanışması Nasıl Çalışmalı?” başlığıyla açıldı. Örgütsüz, bireyci ve rekabetçi toplumun nasıl inşa edildiğinden bahsedilen konuşmada PE’nin kuruluş amacı ve çeşitli sektörlerde yaptıkları hakkında bilgi verildi. Konuşmanın ardından toplantıya katılan özel okul öğretmenleri sırayla söz alarak okullarında yaşadıkları hak kayıplarını dile getirdiler. İşyeri komitelerini kurma kararı alan Doğa Koleji, Jale Tezer Koleji ve Büyük Kolej’den öğretmenler komiteleşmeye giden süreçlerini paylaşırken, Kampüs Koleji ve Final Koleji’nden öğretmenler PE ağı ile temas kurduktan sonra okullarında müdahale edebildikleri gündemleri diğer öğretmenlere aktardılar. Çalıştaya, tecrübe paylaşmak üzere İstanbul’dan katılan Doğa Koleji öğretmen Komitesi Temsilcisi yaşadıkları süreç hakkında bilgi verdi ve öğretmenlerin sorularını yanıtladı. Ayrıca Eskişehir ve Kayseri’den öğretmenler çalıştayı takip etti. İstanbul tecrübesinin paylaşılmasının ardından özel okul öğretmen dayanışmaları arasında iller arası bilgi paylaşımının da güçlendirilmesine karar verildi.

PE bünyesinde yapılacak çalışmalara katkı sağlayacak pek çok önerinin kayıt altına alındığı çalıştayda, sonuç bildirgesinin alınan kararları da kapsayacak şekilde hızla hazırlanması ve tüm katılımcılarla paylaşılması kararlaştırıldı.

Ankara Özel Okul Öğretmen Dayanışması tarafından yapılan çalıştaydan çıkan başlıca kararlar ise şöyle:

*Okullarımızda yaşanılan her önemli gelişmeyi PE ihbar hattına iletmek, ayrıca Ankara’daki okullar arasında haberleşmeyi güçlendirmek amacıyla aylık PE bülteni yayınlamak kararlaştırılmıştır.

*Keyfi işten çıkarmalarda dayatılan İstifa baskısına karşı üretilen hukuk materyalinin yaygınlaştırılarak kullanılmasına devam edilmelidir.

*Eylül ayında ödenmesi gereken eğitim-öğretim ödeneklerinin takipçisi olunmalı ve ödemeyen okullar vakit kaybetmeden teşhir edilmelidir.

*Özel okul öğretmenlerinin çalıştıkları kurumları sık değiştirmek zorunda kalması yeni okullarda komiteleşme fırsatı olarak değerlendirilmelidir.

*İmzaladığımız sözleşmelerin bir örneğinin tarafımıza verilmemesi önemli bir sorundur. Bu konu Dayanışmanın mücadele başlıklarının başındadır. Gerekli görüldüğünde MEB’in bu konuda muhatap kılınması talebi ile bir kampanya örgütlenmelidir.

*Ankara’da özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenlere de kamuda çalışan öğretmenlere tanınan ulaşım indiriminin sağlanması ve okullardan servis talep edilmesi işyeri komitelerimizin gündemine girmelidir.

*Her eğitim-öğretim döneminin sonunda bu çalıştay yenilenmeli ve alınan kararların hayata geçirilmesi denetlenmelidir.

*Doğa Koleji, Jale Tezer Koleji, Büyük Kolej işyeri komitelerini kurmuş olarak çalışmalarını sürdürmeli, bu çalıştaya katılan tüm okular komiteleşmeyi hedeflemelidir.

*Lisans düzeyinde olan öğretmen adaylarına ulaşmanın araçları geliştirilmeli ve kendilerini bekleyen çalışma koşullarına yönelik onları bilgilendirecek söyleşiler yapılmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Patron çıldırdı, öğretmenlere saldırıyor!

Özel okul patronlarının derneği olan Türkiye Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Dal okulların …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x