20 Haziran 2024, Perşembe

Maltepe Yönder Koleji’nden öğretmenlere istifa dilekçesi dayatması

Özel okullarda öğretmen olmak gittikçe zorlaşırken Patronların Ensesindeyiz’e gelen ihbar sayısı da artıyor.

Maltepe Yönder Koleji’nde çalışan bir eğitimci uğradıkları haksızlıkları ve yaklaşık 30 öğretmenin nasıl işten çıkarıldığını anlattı. Patronların Ensesindeyiz ağına ulaşan özel okul öğretmeninin anlattıkları şöyle:

“Maltepe Yönder Kolejinde 2018 Ağustosta sözleşme imzaladım ve öğretmen olarak Eylül ayında çalışmaya başladım. Birinci dönem sonuna kadar maaşlarımız yarım yatırıldı. Bu duruma itiraz eden öğretmenlere ise okul müdürü ‘beğenmiyorsanız gidersiniz’ tavrıyla yaklaştı. İkinci dönem maaşlar düzenli yatırılsa da okul yönetiminde tutarsızlıklar devam etti. Geçen yılın dönem sonunda bir sonraki yıl çalışmak için ön görüşmeye gittiğimde, okul müdürü benden çok memnun olduklarını ve bir sonraki sene de benimle çalışmak istediklerini söyledi, ben de kabul ettim. Aradan bir ay geçti ve mayıs sonunda tekrar görüşmeye çağrıldığım. Sözleşme imzalayacağımı düşünürken okul yonetiminin başka bir yüzü daha ortaya çıktı. Elle tutulur bir neden belirtmeden benimle çalışmak istemediklerini söylediler. Daha sonrasında da mobbingler başladı tabii. İş aramak için izin istediğimde yasal hakkım olmasına rağmen iznimi kullandırmadılar. Daha sonra da öğrendik ki öğretmen tasarrufu icin yaklaşık 30 civarında öğretmeni de işten çıkarmışlar. Dönem sonu istifa dilekcesi yazmamızı istediler. Fakat çıkarılan öğretmenler olarak bazılarımız imzalamadık. İstifa dilekçesini yazsak da yazmasak da kıdem tazminatımızı vermeyeceklerini, böyle bir hakkımız olmadığını öne sürerek bizi mağdur ettiler.

Öğretmenlerin gözünü korkutmaya çalışıp veliye karşı rol yapmalarını istiyorlar. Bu da bir eğitimcinin içinde bulunmak istemeyeceği bir durum. Yönetimde bulunan kişiler seminerlerde bize yön göstermeye çalışıyorlar fakat davranışları kesinlikle bunun aksi oluyor. İçerisi tamamen öğrenciyi müşteri olarak görüyor öğretmeni de köle. Tazminat hakkımızı almak bizim en büyük hakkımız fakat çeşitli manipülasyonlarla bunu engelliyorlar.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!