DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

KFC çalışanları anlatıyor: Fazla mesai, ödenmeyen primler, tazminatsız işten çıkarma

Daha önce sağlıksız koşullarda üretim yapılan mutfaklarıyla çeşitli defalar gündeme gelen fast food zinciri KFC’yi bu kez çalışanlar yoğun sömürü ve haksızlık manzaralarıyla anlattılar.

Kimi KFC çalışanları ve haksız yere tazminatsız işten çıkarılan eski bir KFC çalışanı Patronların Ensesindeyiz ağına ulaşarak yaşadıkları yoğun sömürüyü ve haksızlıkları anlattılar.

Uzun yıllardır KFC’de çalışan ve tazminatsız işten çıkarılan eski KFC çalışanı sürekli olarak mobinge maruz kaldıklarını, fazla mesai yaptıklarını ve karşı çıkanların da kendisi gibi haksız yere işten çıkarıldığını aktardı. Şubeye gelen malzemelerin sistemin yanlış hesaplaması nedeni ile eksik ya da fazla kullanılıyormuş gibi görünmesi durumunda ya da bazı malzemelerde müşteri kullanımı gibi sebeplerden eksik çıktığında çalışanların tümüne hırsız muamelemesi yapıldığını belirtti. Benzer bir baskıdan mesaiye kalmak zorunda olduklarını ve mesai ücretlerinin ise kesinlikle ödenmediğini söyledi. Birgün hiç beklemediği bir anda bir SGK mesajıyla işten çıkarıldığını öğrendiğini ve uzun yıllar KFC’de çalışmasına rağmen tazminatını ve hiçbir yasal hakkını alamadığını belirtti.

İşçilerin aktardığına göre, özellikle son bir yıldır çalışma saatleri çok artmış durumda. İşçilerin söylediğine göre 11-12 saate varan sürelerle ve bazen bir ay hiç izin kullanmadan çalıştırılıyorlar. Bu fazla mesailere rağmen kesinlikle fazla mesai ücretlerinin ödenmediğini, prim ödemelerinde ise firmanın türlü oyunlarla primleri ödemediğini söylediler.

Firmanın hedefi tutturan çalışanlara prim vermemek için son gün hedefleri değiştirdiğini ya da sudan sebeplerle çalışanlara yazılı ihtar çektiğini belirten işçiler bu sayede çalışanların ya yazılı ihtar aldıkları için ya da son gün hedef değiştiği için prim almalarının imkansız hale getirildiğini söylüyorlar.  Öyle ki işçilerin dediğine göre bazı aylar iş olmadığı söylenilerek az saat çalıştırılıp maaşlarının da bu sebeple eksik yattığı bile oluyor.

Tüm bunlara sesini çıkaranların ise işten çıkarılmayla tehdit edildiğini, toplantılarda bu yönde baskı yapıldığını belirten işçiler, son zamanlarda yaklaşık on çalışanın tazminatsız ve ihbarsız işten çıkarıldığını bildiklerini ilettiler.  Ancak artık firmanın tehditlerinden korkmadıklarını ve bir araya gelip hakları için mücadele edeceklerini söyleyen işçiler tüm KFC çalışanlarına da bu yönde çağrıda bulunarak Patronların Ensesindeyiz ağında bir araya gelmeye davet ettiler.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kolin Termik Santralinde Yangın

Yağcıllı Kasabası Türkpiyala köyü mevkiindeki Kolin Termik Santrali’nde 14 Şubat akşamı kömür besleme katında (kazan …

3
Yorum yazın

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Selami TeyitçiOylesinebiri Recent comment authors
  Kaydol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Oylesinebiri
Ziyaretçi
Oylesinebiri

Kanayan yaramiza degindiginiz icin tesekkurler

Selami Teyitçi
Ziyaretçi
Selami Teyitçi

Hangi bayi? Uygulamayı yapan bayi mi turkent a.ş. mi ? Türkiye operasyonlarını colonel in kendisinin yönettiğini sanmıyorsunuzdur umarım…

Oylesinebiri
Ziyaretçi
Oylesinebiri

Turkent a.ş