13 Temmuz 2024, Cumartesi

Uğur Okulları İzmir Narlıdere Kampüsü’nde mobbing ve dayatmalar sürüyor

Uğur Okulları İzmir Narlıdere Kampüsü’nde öğretmenlerin maruz kaldığı kötü çalışma koşulları sürüyor. PE Ağı’yla iletişime geçen bir eğitim emekçisi Uğur Okulları Narlıdere Kampüsü’nde öğretmenlerinin yaşadığı hak gasplarını ve hukuksuzlukları şöyle sıralıyor:

“Daha önceleri de İşkur üzerinden öğretmen alan kurum daha az maliyetli bir yöntem olduğu için bu sene de aynı yöntemle öğretmen alma yoluna gitti. Geçtiğimiz günlerde İşkur üzerinden alınan öğretmen arkadaşlarımız sözleşmelerinin bitiminde işten çıkarıldı.

Öğretmenlerin çalışma saatleri bu sene daha fazla arttırılmış ve ağırlaştırılmış durumda. Cumartesi günleri kurs ya da antrenmanı olan öğretmenler okula zorunlu olarak gelirken önümüzde dönem tüm öğretmenlere çalışma zorunluluğu getirildi. Bu günlerdeki çalışmalar için öğretmenlere fazla mesai ödemesi yapılmıyor.

Zorunlu olarak verilen nöbetlere ek olarak fazla mesaisi olmayan, ders saati sonrası 18:30’a kadar süren öğrenci bekleme nöbetleri dayatılıyor. Girdiğimiz dersler üzerinden maaş almamıza karşın birçok özel okulda olduğu gibi dersimiz olmadığı halde okulda kalma zorunluğunu bizlere dayatıyorlar. Hatta ders programlarımızı buna göre oluşturuyorlar.

Hafta içi hiçbir çalışana mazeret izini verilmiyor. Sabah 8:30’dan akşam 17:30’a kadar okulda bulunduğumuzdan halletmemiz gereken işleri diğer kurumlar kapalı olduğu için halledemiyoruz. İzin için dilekçe vermek gerekiyor ve bu durumda zorla almış olduğumuz izinlerin de parasını maaşımızdan kesiyorlar.

Öğretmenlerin ders saatleri sözleşme de 20+20 saat olarak belirtilmiş. Tabi bu durum yönetmelikte 20 ders saati maaş karşılığı +20 saat ders saati ücretli olması gerekirken bir şekilde düzenleyip öğretmenlerin haklarını çalışmaya mecbur oldukları için ellerinde alıyorlar.

Bununla yetinmeyip AGİ’yi siz maaş anlaşmasını yaptıktan sonra anlaştığınız miktarın içine katarak veriyorlar. Ellerinde olsa onu da vermeyecekler. Her yıl rutin olarak verilmesi gereken eğitim-öğretim ödeneğini de bu yıl vermeyeceklerini bildirdiler.

Bu ağır koşullar öğretmenleri zaten tedirgin etmekte. Bu durum karşısında rahatsız olduğumuzda yada sizin yerinize daha uygun koşullarda çalışacak birini bulduklarında mobbing uygulayarak yıldırmaya, işten çıkarmaya çalışıyorlar. Gün geçtikçe daha çok gelecek kaygısı taşıyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!