DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Trendyol’dan sömürü manzaraları

“En Trend Ürünler” iddiası ile kendini duyuran internet alışveriş sitesi Trendyol’un Gebze merkez deposunda çalışan işçiler sektördeki diğer örneklerinde olduğu gibi ağır sömürü koşulları altında çalışmaya zorlanıyor.

Patronların Ensesindeyiz ağına ihbarda bulunan işçiler, çalışma koşullarını, yaşanılan hukuksuzlukları ve baskıları aktardı.

İş yerinde sürekli mobbing uygulamalarına maruz kaldıklarını belirten işçiler, tuvalet ihtiyaçları için dakika tutularak izin verildiğini, on dakikayı aşan herhangi bir durumda ise tutanak tutulduğunu belirttiler.

İşçilerin aktardığı bilgilere göre, çalışanlara firma tarafından verilen ayakkabılar çalışma koşullarına uygun değil. Hem koku hem de ayak rahatsızlıklarına neden olan ayakkabıları topuğuna basarak giymek ise fabrika malına zarar nedeniyle tutanağa işleniyor.

Herhangi bir örnekte tutanak tutulmakla tehdit edilen işçilere verilen yemekler ise hem kötü hem de 16-24 vardiyasındaki işçiler için yetersiz. Zaman zaman yiyecek yemek bulmakta zorlanan işçilerin çalıştıkları alana yiyecek ya da atıştırmalık ürünler getirmeleri ise yasak.

Yaz aylarında sıcak havalarda çalışma ortamındaki soğutma sisteminin yetersiz olduğunu söyleyen işçiler, kışın üşüdüklerinde ise “çalışırsanız ısınırsınız” cevabı aldıklarını belirttiler.

Çalışma koşullarından ötürü sürekli bel ve boyun rahatsızlıkları geçiren işçiler bu rahatsızlıklarından dolayı aldıkları raporlar nedeniyle daha kötü koşullardaki bölümlere sürülüyor. Kötü çalışma koşullarından ötürü rahatsız ya da mağdur olanların kabahatli görüldüğünü ifade eden işçiler, herhangi bir hak talebini dile getirdiklerinde bu durum işten çıkarılma nedeni oluyor.

İşçilerin kendi arasında iş hukukuna ve yönetmeliklere dair sohbet etmeleri ise yasak. Günde en az sekiz saat ayakta çalışan işçilere dayatılan performans baskısı insani olmayan çalışma koşullarına tuz biber oluyor.

Tuvalete giderken telefonları ellerinden alınan işçiler aynı zamanda 7/24 kameralarla izleniyor. Bir iş yerinden çok cezaevini andıran çalışma koşullarından rahatız olan işçiler, bu duruma karşı mücadele etmek üzere bir araya geleceklerini ifade ettiler.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kale Pratt&Whitney işçileri patron zorbalığını anlattı

İzmir Serbest Bölge’de faaliyet yürüten, F-35 uçak motoru parçalarının üretildiği Kale Pratt&Whitney Uçak Motor Sanayi …

3
Yorum yazın

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
KeremYıldızAyse Savaş Recent comment authors
  Kaydol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ayse Savaş
Ziyaretçi
Ayse Savaş

Bu koşulları düzeltmek tüketicilerin elinde. İnsanı şartların sağlandığını duyana kadar bu siteden yaptığım alışverişlere son veriyorum. Alışveriş yapabileceğim onlarca site var. Mağazaların kendi internet sitelerini kullanabiliriz.

Kerem
Ziyaretçi
Kerem

Tebrik ediyorum herkes duyarlı olsa ama biz anca kendimize zarar dokununca farkına varan toplumuz. yorumumu okuyanlar olursa diye eklemek istediğim konu
Trendyol un tüm indirimleri yalan dolan girin x bir ürüne özellikle giyim ürünlerinde, ürün kodunu adını arattırın googleda satan mağaza kendi sitesinde veya pazar yerinde daha uyguna veya trendyolun indirim yaptık dediği fiyata satıyor zaten. trendyol yol önce bindirim sonra indirim yaparak indirim yaptığını söylüyor. Suç alışveriş yapıp fiyatlara bakmayanlarda savurmayı seviyoruz sonra da ağlıyoruz.

Yıldız
Ziyaretçi
Yıldız

Bu tarz insanlık dışı çalışma temposuyla işçi çalıştıran işyerlerini kınıyoruz .ben de trendyol dan alışverişi kesiyorum