20 Haziran 2024, Perşembe

Bereket Döner işçileri sorunlarını anlattı ve taleplerini duyurdu

02.08.2019
Geçtiğimiz hafta iş yerinde gasp edilen hakları ve yaşadıkları mobbing için Patronların Ensesindeyiz Ağı ile iletişime geçen işçiler hem yaşadıklarını anlattı, hem de taleplerini sıraladı.

Bereket Döner Tepeüstü şubesi çalışanları maaşları verilmediği için itiraz ettiklerinde işten darp edilerek çıkarılmaları iddialarının ardından Patronların Ensesindeyiz Ağı ile iletişime geçmişlerdi. Emniyet ve Bereket Döner merkezi de dahil olmak üzere ilgili kurumların tamamıyla iletişime geçtiklerini aktaran çalışanlar, bu girişimlerin tamamının sonuçsuz kalmasıyla hakları için mücadele etmeyi sürdürmeye karar verdiler.

Kaskosuz motorun faturası işçiye çıkarıldı
Yemekleri hızlı servis etmeleri için kuryelere baskı uygulandığı ve çoğunun canlarını hiçe sayarak trafikte tehlikeli riskler aldığı biliniyor. İşçilerden biri, muayenesi yapılmayan ve kaskosuz olan motorlarla çalıştıklarını aktarırken geçirdiği bir kazanın ardından şube patronlarının önce karşı tarafla polis çağırmaması için bütün masrafları karşılamayı taahhüt ederek anlaştığı, ardından karşı tarafın masraflarını zorunlu şekilde kendisine ödettiklerini aktardı. Olayın kış döneminde yaşandığını anlatan işçi, o dönem yerine yeni bir kurye bulmalarının zor olduğunu bu yüzden motordaki hasarı şubenin karşıladığını ancak daha sonra işten çıktığında bu masrafın da maaşından kesildiğini aktardı. Aynı zamanda ihtiyaç durumunda çalışanlar arasından ehliyeti olmayanların dahi zaman zaman servise çıktığını hem kendi hem de diğer sürücülerin canını tehlikeye attığını söyledi.

Çocuk işçi var ama ramazanda oruç tutmayana yemek yok
Yasal sürenin çok daha üstünde saatlerle çalışan işçiler, gün içerisinde iş tanımlarında olmayan bir çok şeyi de yapmak zorundayken ramazan ayında sadece iftardan sonra yemek yiyebildiklerini aktardılar. Yaklaşık 11 saat çalışan işçiler, oruç tutmasalar dahi personel yemeğini iftardan sonra yiyebildiklerini söylediler. Yaşanan hukuksuzlukların bir diğeri ise kayıtsız çalışan elemanlar. Özellikle göçmen işçilerin sık sık işe girip çıktığını, bu emekçilere çok az ücretler verilirken aynı zamanda sigortalarının yapılmadığını aktaran çalışanlar yaz dönemiyle birlikte şubede çocuk işçi çalıştırılmaya başlandığını da ekledi. “Hiçbirimizin mesai ücreti hesaplanmıyor ancak çalıştırılan çocuk ve göçmenlerin durumu çok daha vahim, asgari ücretin çok altında çalışıyorlar.” diyen işçiler, işyerindeki sürekli sirkülasyonun genellikle bu emekçilerin hiçbirinin hakkını aramadan şartlardan dolayı ayrılmasından kaynaklandığını belirtti.

Herkesin aynı muameleyle karşılaştığını anlatırlarken taleplerinin “deneme süresi” adı altında eksik yatırılan sigortalarının tamamlanması ve maaş kesintilerinin giderilmesi olduğunu söyleyen işçiler, aynı zamanda bu şartlarda çalışan diğer genç işçileri ve kafe restoran çalışanlarını hak gasplarını engellemek adına Patronların Ensesindeyiz Ağı ile iletişime geçme çağrısında bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!