25 Mayıs 2024, Cumartesi

Özel Ataşehir Bilgi Koleji Öğretmen Komitesi Kuruldu

29 Haziran 2019 tarihinde Özel Ataşehir Bilgi Koleji’nde haksızlığa uğrayan öğretmenler komite kurmaya karar verdiler. Patronların Ensesindeyiz Özel Okul Öğretmenleri Dayanışma Ağı’nda yer almaya karar veren öğretmenler, haklarını alıncaya kadar mücadele etmeye kararlı olduklarını ifade etti.

Özel Ataşehir Bilgi Koleji öğretmenleri açıklamalarında aşağıdaki konulara yer verdi:

Sözleşmelerimizde olmasına rağmen Temmuz-Ağustos maaşları ile istifa etmezsek çalışmış olmamıza rağmen Haziran ayı için de maaşımızı vermeyeceklerini söyleyerek istifa etmemiz için bizi zorladılar. Zorlamaya da devam ediyorlar. Bize ihbar ve fesih bildirim tebligatı imzalatmaya da çalıştılar. Ancak biz ihbar ve fesih bildiriminin ne olduğunu bilmememize rağmen yöneticilerin tavrından şüphelenerek imza atmayı kabul etmedik.

Biz istifa etmeyince bu sefer de iş akdine son vereceklerini söyleyip “bir daha gelmeyin” dediler. Yöneticilerin bunu söyleyerek bizi işten çıkarma için devamsızlık gibi bir gerekçe yaratmaya çalıştıklarını biliyoruz. Bu şekilde haklarımızı ödemeden bizi işten çıkarmış olacaklarının farkındayız.

Sözleşmemizde olmamasına rağmen, bazı Pazar günleri de çalışmaya zorlandık ve fazla mesailerimizin karşılığını alamadık. Bu dönemlerde hafta tatili yapmadan çalışmak durumunda kaldık.

Ayrıca, iş sözleşmelerimizi imzalarken bize söylememelerine rağmen maaşlarımızın bir kısmını banka üzerinden bir kısmını ise elden verdiler ve bu nedenle sigortamız düşük ücretten yatırılmış oldu. Her eğitim kurumunda eğitim-öğretim yılının başında öğretmenlere zorunlu olarak ödenen 2018-2019 eğitim öğretim yılı için belirlenen 1130 TL olan eğitim-öğretim ödeneği tarafımıza yıl boyunca defalarca talep etmemize rağmen ödenmedi. Yöneticiler, bu ödeneğin ödenmeyeceğini de bildirdi.

Tüm bunların yanında aramızdaki bazı öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı’na bildirilmeksizin ataması yapılmadan çalıştırıldı. Böylece, öğretmenlerin yararlanabileceği bazı sosyal haklardan (ulaşım indirimi, eğitim öğretim ödeneği vb) yararlanması engellenmiş oldu.

Önümüzdeki yıl için anlaşma yapılan öğretmenlere ücretli izin formu doldurtulup ve tatile gönderilirken sözleşme yenilemeyen öğretmenlerin her gün okula gelmesi ve çalışması isteniyor.  Bunu bizi yıldırmak istifa etmemizi sağlamak için yaptıklarını biliyoruz. Ancak haklarımızı alma konusunda bir arada davranacağız ve bunda çok kararlıyız. Bizi yıldıramayacaklar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!