Önüne istifa mektubu konulan özel okul öğretmenleri ne yapmalı?

Özel okul öğretmenleri için sözleşme yenileme dönemi devam ederken; pek çok öğretmen haklarının gasp edilmesi ve işsizlikle karşı karşıya kaldı.

Patronların Ensesindeyiz Ağına bu süreçte yaşadıklarını aktaran öğretmenlerin ortak sorunu; patronların “beterin beteri var” söylemi ile öğretmenleri hukuki temeli olmayan çalışma koşullarına veya işten ayrılmaya mecbur bırakması… İşten ayrılma sürecinde ise öğretmenler istifa mektubu doldurma dayatmasının yapıldığı ağımıza gelen yeni bilgiler arasında.

PE Ağı içinde kurulan Özel Okul Öğretmen Dayanışması, konuyla ilgili tüm özel okul öğretmenlerini bilgilendiren bir açıklama yaptı. Açıklamayı aşağıda paylaşıyoruz:

ÖZEL OKUL ÖĞRETMENLERİ İSTİFA MEKTUBU OYUNANA GELMEYİN

Özel okul öğretmenleri sözleşme yenileme sürecinde çeşitli hukuksuzluklarla karşılaşmaya devam etmekte.

Patronlar, maaşlarını zamanında ödemeyen Doğa Koleji gibi kurumları örnek göstererek öğretmenleri zam almaksızın ve daha uzun sürelerle çalışmaya zorluyorlar.

Şartlarında iyileştirme isteyen, asgari geçim indiriminin net maaşlarına dahil edilmesine itiraz eden, sözleşmesini okuduktan sonra istemediği koşulların çıkarılmasını isteyen, sözleşmeye kayıt yazan öğretmenler; gerekçe gösterilmeksizin veya performans düşüklüğü gibi bahanelerle işten çıkarılmakla tehdit ediliyor.

Sözleşmeleri esasen patronların isteği üzerine yenilenmeyen öğretmenlere; “MEB’e bildirmek zorunluluğu” gerekçe gösterilerek istifa dilekçesi imzalatılmak isteniyor…

SÖZLEŞMESİ KENDİ İSTEĞİ OLMAKSIZIN YENİLENMEYEN ÖĞRETMENLERİN İSTİFA DİLEKÇESİ VERME ZORUNLULUĞU YOKTUR!

İstifa dilekçesi vermek, kıdem tazminatı hakkınızdan vazgeçmeniz anlamına geldiğinden; patron türlü bahanelerle sizi istifa dilekçesi vermeye zorlayabilir.

Sözleşmeniz sizin iradeniz dışında yenilenmiyorsa; istifa dilekçesi verilmemelidir!

Çünkü kendi isteğinizi yansıtmayan istifa dilekçesi, tazminatınızı patrona bağışlamak anlamına gelecektir.

Sözleşmesi kendi isteği dışında yenilenmeyen öğretmenler, istifa dilekçesi vermek yerine aşağıdaki dilekçeyi kimlik ve işyeri bilgileriyle birlikte noter vasıtasıyla veya telgraf çekmek suretiyle işyerine göndererek haklarını koruyabilirler:

“ Sayın Muhatap …………………(Buraya sözleşme yapmaya yetkili kurum ve temsilci bilgileri yazılmalıdır)

2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılında da kurumunuzda öğretmen olarak görev yapmak istediğimi bildirdiğim halde sözleşmem tarafınızca sebep gösterilmeksizin yenilenmemiştir. Üstelik durum böyle olduğu halde sanki ben işten ayrılmak istiyormuşum gibi istifa dilekçesi vermem istenmiştir. Oysa benim iradem istifa etmek yönünde değildir.

Sözleşmem tarafınızca sebep gösterilmeksizin yenilenmemiş olduğundan; mevcut sözleşmemin bittiği tarihte fazlaya dair başvuru haklarım saklı kalmak üzere içeride kalan tüm ücret ve tazminat haklarımın hesaplanarak aşağıda bildirdiğim IBAN hesabıma ödenmesini, aksi halde yasal yollara başvuracağımı ihtar ederim.

İsim/Soyisim/TC Kimlik No/İmza

Adres ve IBAN no”

Karşılaştığınız hak ihlallerini bildirmek ve olası sorularınız için dayanışma ağımıza ulaşabilirsiniz!

PATRONLARIN ENSESİNDEYİZ AĞI ÖZEL OKUL ÖĞRETMEN DAYANIŞMASI

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Doğa Koleji Öğretmen Komitesi’nden açıklama

19.09.2019 Doğa Koleji Öğretmen Komitesi, Ağustos ayı maaşlarının henüz ödenmemesi ve ödeme takvimi ile ilgili …

Yorum yazın

avatar
  Kaydol  
Bildir