DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Safir Rezidans temizlik işçileri mücadele etti, haklarını aldı

Safir Rezidans’ın 17 Şubat’ta taşeron firma ile olan sözleşmesinin bitmesini bahane ederek işten çıkardığı temizlik işçileri, özlük hakları için verdikleri mücadeleyi kazandı.

Safir Rezidans’ta taşeron olarak çalışan Mis Group işçilerinin 17 Şubat’ta iş akitleri, taşeron firma ile olan sözleşmenin bittiği gerekçesiyle özlük hakları verilmeksizin sonlandırıldı. Haklarını alamadan işlerine son verilen 9 işçi, Patronların Ensesindeyiz ağı ile irtibat kurarak bir toplantı talep etti. Hukuki bilgilendirmenin de olduğu toplantı sonrası işçiler hakları için mücadele etme kararı aldı.

İşveren vekilleriyle, PE avukatlarının desteği ile bir dizi görüşme yapıldı. Görüşmelerin olumsuz sonuçlanması neticesinde işçiler dava açmak için girişimde bulundu ve arabuluculuk süreci başladı. Arabuluculuk görüşmelerini de işçilerin haklarının istismar edilmesi için kullanmaya çalışan işveren, hiç ödeme yapmama noktasından diğer özlük hakları verilmeksizin sadece kıdem tazminatını ödemeyi kabul etti. İşçiler yıllık izin, ihbar tazminatı haklarının yok sayılmasını kabul etmeyerek bu teklifi reddetti.İşçilerin kararlı duruş sergilemesiyle işveren bir geri adım daha atarak bu sefer kıdem, yıllık izin, ihbar tazminatlarının hepsinin ödenmesini kabul edeceklerini ancak işçilerin toplam hakedişlerinden kesinti yaparak ödeme yapacağını bildirdi.

İşverenden gelen bütün teklifleri PE ağı ile birlikte toplantı yaparak değerlendiren işçiler bütün haklarının eksiksiz ödenmesi dışındaki bütün teklifleri reddettiğini işverene iletti. İşverenin bazı işçilerle ayrı görüşmeler yaparak birlikteliğin bozulması yönünde girişimlerinin de boşa düşmesi sonucu işçilerin bütün özlük haklarını ödemeyi kabul etmek zorunda kaldı. İşçiler 1 Mayıs’ın ertesinde bütün özlük haklarını alarak bu süreci kazanımla sonuçlandırdı.

http://haber.sol.org.tr/turkiye/ozel-i-rezidanslari-temizleyenler-gorunmez-olmak-zorunda-mi-251775

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kale Pratt&Whitney işçileri patron zorbalığını anlattı

İzmir Serbest Bölge’de faaliyet yürüten, F-35 uçak motoru parçalarının üretildiği Kale Pratt&Whitney Uçak Motor Sanayi …

Yorum yazın

avatar
  Kaydol  
Bildir