Anadolu Isuzu’da faaliyet kısmen duruyor

Gebze’de faaliyet yürüten ve yaklaşık 1000 işçinin çalıştığı Anadolu Isuzu kamyon ve otobüs fabrikasının kısa çalışma ödeneği için başvurusu Bakanlık tarafından kabul edildi. Şirket Ocak-Nisan ayları içinde kısa çalışma yapacak. Fabrikada çalışma haftada üç gün yapılacak, kalan günler çalışma yapılmayacak.

Durumu KAP’a bildiren şirket, Nisan ayına kadar sürecek olan kısa çalışma düzenini duyurmuş oldu. Kısa çalışma ödeneği başvurusu geçtiğimiz hafta kabul edilen şirkette 2019 yılının son aylarında yaklaşık 30 işçi işten çıkarılmıştı. Aynı dönemde fabrikanın Kamyon üretim hatları durdurulmuş, çalışan işçiler otobüs üretimi başta olmak üzere diğer bölümlere kaydırılmıştı.

Nisan ayına kadar devam edecek kısa çalışma uygulamasıyla işçiler çalıştıkları günlerin ücretini Isuzu patronundan, diğer günlerin ücretlerinin işsizlik sigortası ödeneği kadar kısmını ise işsizlik sigortası fonundan alacaklar. Aldıkları ücret, işsiz kaldıkları takdirde alacakları işsizlik ödeneğinden mahsup edilecek.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TKP’den ‘Soma’ açıklaması: Yaşam hakkı için bu düzeni değiştireceğiz!

Soma’da 301 işçinin yaşamını yitirdiği katliamın tutuklu sanığı patron Can Gürkan dün mahkeme kararıyla tahliye edilirken, maden …

Yorum yazın

avatar
  Kaydol  
Bildir