Mephisto’yu nasıl bilirsiniz

Mephisto kitabevindeki hak ihlallerine geçen hafta Kadıköy şubede iki işçinin işten atılması eklendi. Keyfi sebeplerle işten çıkarılan çalışanlar, haklarını istediklerinde “birkaç haftaya öderiz” cevabıyla karşılaştılar. PE avukatlarının devreye girmesiyle ihbar tazminatları ve kalan ücretleri ödenen arkadaşlarımız Mephisto gibi “küçük işyerleri”ndeki işçi düşmanı uygulamaların büyük işyerlerinden daha az olmadığını, bu yüzden hangi ölçekte olursa olsun mücadele etmenin esas olduğunu, tazminatların da haksız ve keyfi işten çıkarmaları meşrulaştıramayacağını belirttiler.

“Disiplinli, saygılı, çalışkan insanları işten çıkarmak için gerekçe gösterilen ‘performans yetersizliği’ büyük bir aldatmaca” diyen arkadaşlarımız, kitap satışı için girdikleri işyerinde koli taşımaktan sakatlanmanın, dinlenme yeri ve imkanı olmaksızın ayakta mesai tamamlamanın, günde 10 liraya karın doyurmaya çalışmanın, keyfe göre değişen iş tanımları ve koşullarının performansla ilgisi olmadığına dikkat çekiyorlar: “Mephisto’da performans, ‘Patronun cebine senin sayende kaç lira girdi?’ sorusuna denk düşüyor. Cevap ise asla yeterli gelmiyor. “Sakatlanmayı veya akıl sağlığını yitirmeyi göze almıyorsan, kaytarıyorsundur!”

Aylık cirosu bir milyon liranın üzerinde olan üç şubesinde keyfi işten çıkarmaların, hak ihlallerinin, yasadışı ve gayri insani çalışma koşullarının dayatıldığı, çalışanların birbirine karşı kışkırtıldığı, mobbingin kameralarla sistemli hale getirildiği bir işyeri Mephisto. Pek çok benzeri gibi… Asgari ücretli çalışanların maaş gecikmelerine ses çıkarmamaları, prim kesintilerine, ücretsiz fazla mesailere “anlayış göstermeleri” bekleniyor. Prim ve maaş kesintilerini büyüme yatırımlarıyla açıklayıp, işçiyi yeni açacağı mağaza için fedakârlığa zorlayan bir işyeri Mephisto.

“Sıcak-samimi kitabevi” vitrinli bu tip işyerindeki uygulamaların bir fabrika veya holdingin işçi düşmanı uygulamalarından farkı yok. Üstelik “daha az kurumsallık” kuralsızlığın bir başka kılıfı haline geliyor; işçiler çalışmaya ilk günden haklarını kaybetmiş olarak başlıyorlar. Sonrasında ise bireysel çabalarla haklarını geri almak imkansızlaşıyor.

İşten çıkarılan Mephisto işçileri, Patronların Ensesindeyiz Ağı ile birlikte mücadelelerini sürdürecekler. Diğer işyerlerinde olduğu gibi Mephisto’da da hiçbir hak gaspı gizli, tek bir çalışan yalnız ve çaresiz kalmayacak.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Özgür Boza Okulları Öğretmen Komitesinden Yeni Açıklama

AÇIKLAMAMIZDIR Biz Özgür Boza Okulları Öğretmen Komitesinin okul yönetiminden talepleri aşağıda sıralanmıştır. Biz bu talepleri …

Yorum yazın

avatar
  Kaydol  
Bildir