13 Temmuz 2024, Cumartesi

TYP İşkur işçilerinden eylem

PE Ağına gelen bilgiye göre, işlerine son verilecek olan İŞKUR işçileri 2019 yılına girerken Eminönü’nde piyango bileti kuyruğu eylemi gerçekleştirdi. Eylemi engellemeye çalışan polisler işçilerin geri adım atmamasıyla eylemi izlemek zorunda kaldı. TYP İŞKUR işçileri aşağıdaki basın açıklamasını yayınladı.

Basına ve kamuoyuna

UMUT FAKİRİN EKMEĞİ

Bizler kamu kurumlarında kadroya alınan işçileriz, bizler seçim vaadiyle KHK ile kadroya alindik her şey çok güzel anlatıldı.

Çalışırken tüm gerçeklerle yüzleştik birçok arkadaşımız güvenlik soruşturması sebep gösterilerek kadroya alınmadı birçok kişi işsiz kaldı hukuk işlemez hale geldi.

Haklının hakkı değil haksız haklı hale geldi.

Açtığımız alacak davalarından vazgeçirildik maddi alacağımızı kaybettiğimiz gibi bir de dava masraflarını da ödedik.

  1. Toplu iş sözleşmesi imzalamıyoruz her gün yeni bir baskı ve hak ihlaliyle çalışmaya devam ediyoruz
  2. Ekonomik krizde asgari ücret zammından yararlanamıyor yüzde dört zamma mahkum bırakılıp açlıkla terbiye ediliyoruz. Mecburen ikinci, üçüncü ek işlere gidiyoruz.
  3. İş güvencemiz olmadığından kurum yetkilileri keyfi işten çıkarıyor, kazanılmış mahkeme kararlarını uygulamıyorlar. Yaptıkları yanlışlara çanak tutanları iyi yere getirip itiraz edip halkın ve devletin malını koruyanları sürüm sürüm süründürüyorlar.
  4. Şimdilerde emekli olan kişilerin iş açığını kapatmak için 4 kişilik çalışıyoruz ancak olmadı yapamadık bu açığı kapatmak için taşeron sisteminden daha kötüsünü işçi kardeşlerimize reva gördüler İŞKUR aracılığı topluma yararlı proje kapsamında işçi alıp açığı kapatmaya çalıştılar.

İŞKUR aracılığıyla TYP topluma yararlı proje adı altında kamu kurumlarında çalışan işçiler ise asgari ücret 1603 TL alıyor geçinemiyorlar. Yol ücretini de kendi cebimizden ödüyoruz. 1ay-5ay-28 gün arasında çalıştırılıyoruz. İstedikleri gün bizi işten atıyorlar. İş Kanunundan gelen yıllık izin kıdem tazminatını alamıyoruz. İşe iade davası açamıyoruz.

İş güvencemiz yok. Çalışma Bakanlığı’ndan iş güvencesi olan kadrolu ve sendikalı bir çalışma sistemiyle işçilerin çalışabilmesini talep ediyoruz. Emekli olan arkadaşlarımızın maaşları çok düşük, geçinemiyor. 70-80 yaşına kadar onlar da çalışmak zorunda kalıyorlar. Bir de SGK pirimi tam olup yaşı bekleyen arkadaşlarımız var onlar da emekli olmayı bekliyor, memur arkadaşlarımız ise suçsuz keyfi ihraç süreçleri yaşadılar. Binlerce memur işsiz kaldı. 3600 ek gösterge talep edip bugün emekli olurlarsa aç açık kalmak istemiyorlar. Şimdi tüm çalışanlar için ekonomik koşulların düzeltilmesini baskı ve mobbingin kaldırılmasını hukukun işletilmesi ve kadrolu güvenceli çalışma talep ediyor, herkese teşekkür ediyoruz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!