20 Haziran 2024, Perşembe

Tübitak Gebze şantiyesinde çalışan işçilerin hakları gasp ediliyor

Patronların Ensesindeyiz ağına gelen ihbara göre TÜBİTAK şantiyelerinde çalışan inşaat işçileri, ağır sömürü koşulları altında çalışıyor, sosyal hakları ellerinden alınıyor ve iş cinayetlerinde hayatlarını kaybediyor.

İşçilerin aktardığına göre, 10 Aralık 2018 tarihinde, MAM(Tübitak Marmara Araştırma Merkezi) BKTM’ binası yapım işinde LEF Yapı adlı firmada çalışan kalıp işçisi şantiyede yaşanan iş kazasında hayatını kaybetmiş.

MAM’a ait inşaat işlerinde çalışan işçilerin iş güvenlikleri hiçe sayılmakla birlikte şimdilerde ise yeni sömürü koşullarına maruz kalıyor. İşe başlarken herhangi bir sözleşme yapılmadığını belirten işçiler, 3-4 günlük sigortalarının gösterildiğini ancak kalan günlerde sigortalarının yapılmadığını belirttiler. İşçiler tüm bu hak gaspları üzerine bir süredir maaşlarını da alamadıklarını söylediler. Taşeron firmaların yoğun sömürüsü sürerken, TÜBİTAK’ın bu koşullardan haberdar olmasına rağmen koşulların iyileştirilmesine dair herhangi bir girişimde bulunmadığı söylendi.

Maruz kaldıkları çalışma koşullarına itirazlarını TÜBİTAK’a dilekçe vererek ifade etmeye çalışan işçiler, sistem arızalı gibi gerekçelerle geçiştirilmeye çalışılmış ve tekrar dönüş de alamamışlar. Taşeron firmaya ve TÜBİTAK’a seslerini farklı şekillerde duyurmaya çalışan işçiler, gördükleri kayıtsızlık karşısında Patronların Ensesindeyiz ağı ile iletişime geçtiler ve çalışma koşullarına karşı tepkilerini dile getiriyorlar. Tüm yasal haklarını almaya çalışan işçiler, tüm taşeron işçisi arkadaşlarını Patronların Ensesindeyiz ağı ile buluşmaya ve sorunlarının çözümü için mücadele etmeye çağırıyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!