21 Haziran 2024, Cuma

Türk Telekom taşeronunda işten çıkarmalar

PE Dayanışma Ağı’na iletilen bilgilere göre Türk Telekom’un taşeronu olarak hizmet veren Akçadağ şirketinde, 2 Ocak’ta işten çıkarmalar başladı. İstanbul’da Bakırköy’den 5, Avcılar’dan 13 ve Bahçelievler’den 4 işçinin çıkarıldığı bildirilirken, çıkarılanlara “bankanın şirketlere el koymasından kaynaklı olarak çalışanların yüzde 20’si çıkarılıyor” şeklinde bir gerekçe sunulduğu belirtiliyor.

İstanbul’da şirket bünyesinde toplam 1050 civarı işçinin çalıştığı ve bu sayının 400’e düşürüleceği de söyleniyor. Çalışan sayısının 400’e düşmesi durumunda Türk Telekom’un telefon bağlama, internet kurulumu, arıza vb. durumlarında evlere giden ekiplerin tek kişiye düşmesinin gündeme geleceği ve bu durumun ise güvenlik zafiyeti yaratacağı belirtiliyor.

Akçadağ şirketi daha önce çalışanlarına dayattığı kötü çalışma koşulları ile gündeme gelmişti. İşçiler soL’a, fazla mesai ücretlerini alamadıklarını ve iş güvenliklerinin olmadığını anlatmışlardı. (http://haber.sol.org.tr/emek-sermaye/turk-telekom-fiberliyor-taseron-isci-kolelik-kosullarinda-hayatta-kalmaya-calisiyor)

Öte yandan, basına yansıyan bilgilere göre Türk Telekom’a İzmir’de altyapı hizmetlerinde taşeron iş yapan Arda Mühendislik-Cemta İnşaat İş Ortaklığı’nda çalışan 55 işçinin işine son verildi. Şirketin Ege Bölgesi’nde 302 işçiyi daha işten çıkartacağı belirtiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!