DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Türk Telekom taşeronunda işten çıkarmalar

PE Dayanışma Ağı’na iletilen bilgilere göre Türk Telekom’un taşeronu olarak hizmet veren Akçadağ şirketinde, 2 Ocak’ta işten çıkarmalar başladı. İstanbul’da Bakırköy’den 5, Avcılar’dan 13 ve Bahçelievler’den 4 işçinin çıkarıldığı bildirilirken, çıkarılanlara “bankanın şirketlere el koymasından kaynaklı olarak çalışanların yüzde 20’si çıkarılıyor” şeklinde bir gerekçe sunulduğu belirtiliyor.

İstanbul’da şirket bünyesinde toplam 1050 civarı işçinin çalıştığı ve bu sayının 400’e düşürüleceği de söyleniyor. Çalışan sayısının 400’e düşmesi durumunda Türk Telekom’un telefon bağlama, internet kurulumu, arıza vb. durumlarında evlere giden ekiplerin tek kişiye düşmesinin gündeme geleceği ve bu durumun ise güvenlik zafiyeti yaratacağı belirtiliyor.

Akçadağ şirketi daha önce çalışanlarına dayattığı kötü çalışma koşulları ile gündeme gelmişti. İşçiler soL’a, fazla mesai ücretlerini alamadıklarını ve iş güvenliklerinin olmadığını anlatmışlardı. (http://haber.sol.org.tr/emek-sermaye/turk-telekom-fiberliyor-taseron-isci-kolelik-kosullarinda-hayatta-kalmaya-calisiyor)

Öte yandan, basına yansıyan bilgilere göre Türk Telekom’a İzmir’de altyapı hizmetlerinde taşeron iş yapan Arda Mühendislik-Cemta İnşaat İş Ortaklığı’nda çalışan 55 işçinin işine son verildi. Şirketin Ege Bölgesi’nde 302 işçiyi daha işten çıkartacağı belirtiliyor.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avrasya Tüneli’nde, kısıtlamaların kaldırılmasından sonra tazminatsız olarak işten çıkarılan işçiler haklarını istiyor

Avrasya Tüneli’nde çalışan bir işçi geçtiğimiz günlerde tazminatları ödenmeden işten çıkarılmıştı. Yaşadığı haksızlık üzerine Patronların …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x