13 Temmuz 2024, Cumartesi

Mercan Makina’da zorbalık had safhada

Geçtiğimiz hafta işlerin durgunluğunu bahane ederek tüm işçilerini zorla 10 gün ücretsiz izne çıkmaya zorlayan Mercan Makina Ltd. Şti’nde işveren, bu hukuksuz uygulamaya direnç gösterdikleri gerekçesiyle Kalite Kontrol Biriminde çalışan 3 işçisini tazminatsız olarak işten çıkardı.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren firmanın işçilere yaptığı fesih tebligatı ise tam bir kara mizah örneği. Savunmaları dahi alınmadan iş akdi feshedilen 3 işçiye yapılan tebligatta ”üretimin geçici olarak durdurulması karşısında diğer çalışanları kışkırtıcı söz ve davranışlarda bulunmanız nedeniyle iş sözleşmeniz İş Kanununun 25/II- b maddesine istinaden feshedilmiştir” ifadeleri mevcut. Bu bildirimde iddia edilen soyut nitelikteki eylemlerin kanunda hiçbir karşılığı bulunmuyor. İşverenin atıfta bulunduğu kanun maddesi ise ”işverenin şeref ve haysiyetine dokunan söz sarf etmek” fiiliyle ilgili.

İşe iade davası açmaya hazırlanan işçilerin bu davayı kazanacaklarına kesin gözüyle bakılıyor. İşverenin bu sonucu bile bile böyle bir zorbalığa başvurmasının diğer işçilere gözdağı vermekten başka bir amacı bulunmuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!