DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Mercan Makina’da zorbalık had safhada

Geçtiğimiz hafta işlerin durgunluğunu bahane ederek tüm işçilerini zorla 10 gün ücretsiz izne çıkmaya zorlayan Mercan Makina Ltd. Şti’nde işveren, bu hukuksuz uygulamaya direnç gösterdikleri gerekçesiyle Kalite Kontrol Biriminde çalışan 3 işçisini tazminatsız olarak işten çıkardı.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren firmanın işçilere yaptığı fesih tebligatı ise tam bir kara mizah örneği. Savunmaları dahi alınmadan iş akdi feshedilen 3 işçiye yapılan tebligatta ”üretimin geçici olarak durdurulması karşısında diğer çalışanları kışkırtıcı söz ve davranışlarda bulunmanız nedeniyle iş sözleşmeniz İş Kanununun 25/II- b maddesine istinaden feshedilmiştir” ifadeleri mevcut. Bu bildirimde iddia edilen soyut nitelikteki eylemlerin kanunda hiçbir karşılığı bulunmuyor. İşverenin atıfta bulunduğu kanun maddesi ise ”işverenin şeref ve haysiyetine dokunan söz sarf etmek” fiiliyle ilgili.

İşe iade davası açmaya hazırlanan işçilerin bu davayı kazanacaklarına kesin gözüyle bakılıyor. İşverenin bu sonucu bile bile böyle bir zorbalığa başvurmasının diğer işçilere gözdağı vermekten başka bir amacı bulunmuyor.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avrasya Tüneli’nde, kısıtlamaların kaldırılmasından sonra tazminatsız olarak işten çıkarılan işçiler haklarını istiyor

Avrasya Tüneli’nde çalışan bir işçi geçtiğimiz günlerde tazminatları ödenmeden işten çıkarılmıştı. Yaşadığı haksızlık üzerine Patronların …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x