Garanti Bankası’ndan sömürü manzalararı

BBVA Garanti Bankası’nda şubede çalışan bir emekçiden 2018 yılının son günü gelen istifa e-postası banka çalışanlarının maruz kaldığı sömürü örneklerini resmediyor. E-postada çalışılan süre içerisinde yaşanan baskı yazıya dökülürken şubelerdeki ortam gerilim filmine benzetiliyor. Yakınlarının hastalığı için izin alırken gördüğü davranıştan şubelerdeki hedef baskısına kadar yazılanlar bankada çalışan şube emekçilerinin nasıl yaşamak zorunda bırakıldıklarının bir örneğini gösteriyor.

BBVA Garanti Bankası’nda şubelerde çalışan emekçilerden daha önce de tepkili istifa mailleri gelmişti:

http://haber.sol.org.tr/emek-sermaye/garantide-agir-calisma-kosullari-istifa-getirmeye-devam-ediyor-230267

http://haber.sol.org.tr/emek-sermaye/garanti-bankasi-emekcileri-baski-mobbing-ve-somuruye-dayanamayip-istifa-ediyor-220525

Geçtiğimiz aylarda, bankanın bir şubesinde çalışan Ahmet Öncül, yaşadığı baskı ve mobbing sonucu kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti:

http://haber.sol.org.tr/emek-sermaye/bir-banka-emekcisi-daha-yasamini-yitirdi-satis-baskisi-mobbing-somuru-243112

GARANTİ BANKASI EMEKÇİLERİ KOMİTESİ’NDEN AÇIKLAMA: BU ŞEKİLDE YAŞAMAK ZORUNDA DEĞİLİZ

İşyerinde emekçilerin birlikte mücadelesi için faaliyet gösteren Garanti Bankası Emekçileri Komitesi’nden konuyla ilgili açıklama geldi:

Her bankanın her şubesinde bu gerilim filmi oynuyor ancak bu şekilde yaşamak zorunda değiliz. Bankalarda değeri üreten emekçiler asalak patronlara ihtiyaçları olmadığını fark edip bir araya geldiklerinde bu tablo değişecektir. Aksi takdirde yalnız kalan emekçiler bağlı bulunduğu patron vekili müdürlerin kendilerine yaşattıkları gerilim filmine katlanmaya ya da sadece onurlu çıkışlarla sesini duyurmaya devam edecek.

Patronlar ve vekilleri bu düzenin devam etmesi için bankalarda emekçilerin bir araya gelmesinden ölesiye korkuyorlar, bizleri yalnızlaştırmak için her yolu deniyorlar. Çünkü birlikte hareket ettiğimizde kuyruklarını kıstırıp kaçmak zorunda kalacaklarını biliyorlar. Garanti Bankası Emekçileri Komitesi olarak bankalardaki emek sömürüsü uygulamalarını teşhir etmeye, hiç vakit kaybetmeden sömürüye karşı oluşturduğumuz ağa katılmaya ve birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.

0541 940 05 14

iletisim@patronlarinensesindeyiz.org

https://twitter.com/pensendeyiz

https://www.facebook.com/patronlarinensesindeyiz

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

19 yaşındaki stajyerin ölümünün ardından denizcilere örgütlenme çağrısı

Alican Mansuroğlu gemi makineleri işletme mühendisi. Staj yaptığı gemide iş cinayetine kurban giden 19 yaşındaki …

Yorum yazın

avatar
  Kaydol  
Bildir