DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Medical Park işçileri hakkına sahip çıkacak

Tarsus’ta 2011 yılında, Mersin’de ise kısa bir süre önce faaliyet göstermeye başlayan Medical Park Hastanesi çalışanları, PE dayanışma ağına sorunlarını ilettiler. Sağlık emekçileri, hastanede kendilerine her yıl belli yaptırımlarla “asgari ücretle çalışmayı kabul ediyorum” başlığında sözleşmeler imzalatıldığını belirttiler ve bunu imzalamayanların ise işten çıkarmalarla tehdit edildiğini ifade ettiler. Çoğu zaman çalışanlara temin edilmesi gereken temiz önlük, eldiven ya da terliği dahi alamadıklarını ifade eden işçiler, 10 saatlik çalışma sürelerinin de sigorta ve kayıtlara 8 saat olarak geçirildiğini ve ek maaş, pirim gibi haklarının gasp edildiğini belirttiler.

“Ne hakkı, ne zammı, işten çıkarılmadığınıza şükredin” diyen yöneticiler ise bir yandan kısa zaman için 2000 kişinin işten çıkarılacağı konusundaki haberlere sessiz kalıyor, konu ile ilgili soruları cevapsız bırakıyor. Çalışanların tazminat, işe geri iade, ihbar tazminatı gibi hakları konusundaki deneyimsizliklerinden ve bilgi eksikliğinden yararlanan hastane yönetimi, çalışanlar işten atmak yerine istifaya zorluyorlar.

Geçtiğimiz gün çıkan haberlerde geçen “Çalışanlar tek tek İnsan Kaynakları çalışanlarının bulunduğu odaya davet ediliyor. Kapılar kilitleniyor ve üç ay süreyle ücretsiz izin formları önlerine konularak bunların altını imzalamaları isteniyor. ” bilgisinin bir rutin uygulama olduğunu, Medical Park hastanelerinin tamamında benzeri uygulamalar olduğunu pek çok iş arkadaşlarının da benzer muamele ile karşılaştıklarını belirtti. (http://haber.sol.org.tr/emek-sermaye/turkiyenin-en-buyuk-hastane-zincirinde-kiyim-252893)

“Bilgisizliğimizden ve deneyimsizliğimizden faydalanıyorlar”

Sahip oldukları haklar konusunda deneyimsiz olduklarını ifade eden işçiler, PE Ağı ile temasa geçerek bu konuda bazı çalışmalar yapacaklarını belittiler. PE Ağı avukatları da, Medical Park işçilerinin hakları için harekete geçti.

“Reçete yazma sırası bizde” diyen emekçiler hazırladıkları “Haklarımız, ne yapmalıyız? İstifaya zorlanırsak ne yapacağız?” gibi başlıklarda hazırladıkları broşürü, reçete gibi elden ele hastane çalışanlarına dağıtmaya başlıyor.

Kısa zaman önce işe gidip gelirken servis kullananların kendilerine en yakın şubeye geçmesi için istifaya zorlanması bardağı taşıran damla oldu.

Patronların Ensesindeyiz çalışması olarak Medical Park çalışanlarının yalnız olmadıklarını belirtiyor ve tüm emekçileri yaşanan sorunlar karşısında bir araya gelmeye ve Patronların Ensesindeyiz iletişim ağıyla temas etmeye çağırıyoruz.

 

 

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Casting ajansları en fazla genç oyuncu adaylarını sömürüyor

Referans Menajerlik işçinin alacaklarını ödemiyor  Genç oyuncu adaylarının tanımsız koşullarda ve sık sık hak gasplarıyla …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x