21 Haziran 2024, Cuma

Denizbank Komitesi’nden işten çıkarmalar hakkında açıklama ve çağrı

DenizBank’ta son 1 ay içerisinde 600’ün üzerinde çalışan işten atıldı. Yönetimin ve yeni ortağın sayıyı mutlaka daha yüksek seviyede görmek istediği, hatta diğer bankalara benzer şekilde BDDK’ya en az 2,000 kişilik işten çıkarma için başvuru yaptığı öğrenildi. İşten çıkarma hedefi üst yönetimin milyon liralarla ölçülen jestiyon ve kâr payı karnesini belirleyecek.

DenizBank Emekçileri Komitesi’nin Patronların Ensesindeyiz ağına yaptığı ihbara göre geçtiğimiz hafta apar topar Marmara, Akdeniz, Karadeniz, Avrupa 1 ve 2 ile bağlı Krediler Bölge Müdürlükleri kapatıldı. Bölge Müdürlerine Şube ya da Genel Müdürlük birimlerinde kadro ayarlanırken çalışanların önemli bir kısmına halen akıbetleri bildirilmedi. İşlerinden edilen banka çalışanlarına hemen ayrılmaları ve tazminat konularında da “sorun çıkarmamaları” için baskı yapılıyor.

İhbara göre, her bölge müdürlüğüne haftalık ve aylık işçi çıkarma hedefi verilirken Aralık ayında özellikle KOBİ ve Tarım işkollarındaki şube çalışanlarına dönük büyük bir işten atma hamlesi yapıldı.

Kalanlarda “Verimlilik” Arttı

İşten çıkarma ve şube “birleştirme” operasyonlarıyla birlikte Genel Müdürlük binasına toplanan Kurumsal ve Ticari şube çalışanlarının iş yükü artarken, Kredi Tahsis ekiplerine mevcut görevlerine ilave olarak risk izleme, bölge kredileri, idari takip gibi pek çok fazladan iş de yüklenmiş oldu. Genel Müdürlük’te toplanan birimler yakın dönem için yeni birleştirme operasyonlarına ve mevcut baskının artmasına zemin hazırlıyor.

DenizBank Komitesi Banka Çalışanlarına Çağrıda Bulundu

Komitenin yaptığı açıklamada “DenizBank üst yönetiminin halihazırda 13,000 seviyesinde olan çalışan sayısının 10,000 seviyesine düşürülmesi hedefi bulunuyor. Bu koşullarda örgütlenmeyen her emekçi tehlike altındadır. Atılan bir emekçinin tüm bankaya ulaşan mesajında belirttiği gibi yalnızca sabretmeyecek, patronun planlarını ifşa edecek ve örgütlenerek patrona yalnız olmadığını kanıtlayacak.” denildi.

DenizBank komitesi işten çıkarmaları protesto ederken, işten atılan emekçilerle bir araya geleceğini ve yasal haklarına sahip çıkmaları için dayanışacağını vurguladı. “Henüz işten atılmamış” emekçileri de hem işten atılanlarla dayanışmaya hem de haber mücadele ve ağında yer almak için komiteye katılmaya çağıran DenizBank komitesiyle temas kurmak için Patronların Ensesindeyiz Haber, Dayanışma ve Mücadele Ağının aşağıdaki iletişimlerini kullanabilirsiniz.

Telefon: 0541 940 05 14

[email protected]
https://twitter.com/pensendeyiz
https://www.facebook.com/patronlarinensesindeyiz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!