DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Açık kapı toplantıları bitti, mücadele devam edecek

Ford Otosan emekçilerinin Ford OTOSAN Açık Kapı Toplantılarına sorularını daha önce PE ağı üzerinden iletmişti.

https://patronlarinensesindeyiz.org/2018/12/10/ford-otosana-acik-kapi-sorulari/

Ford Otosan çalışanlarından tamamlanan toplantılarla ilgili aşağıdaki açıklama geldi:

Ford Otosan’ın tüm yerleşkelerinde toplantılar gerçekleşti. Geçen senelerde sorular, sadece ekonomik ve sosyal koşullardaki iyileşme taleplerini içeriyordu. Bu sene toplantı günü sorulan soruların tıpkı PE ağı üzerinden ilettiğimiz sorularda olduğu gibi, artan yoksullaşma ve eşitsizliğe odaklandığını gördük. Sorulara verilen cevaplar, soruların içerisindeki tespitleri doğrular nitelikteydi. Bu sorulara genel müdürün verdiği cevaplar, bu düzende ve ekonomik sistemde, emekçilerin insanca ve makul çalışma saatleri ile üretebilecekleri bir çalışma ortamının ve karşılığında elde edecekleri insanca bir yaşamın mümkün olmadığının bir itirafı niteliğindeydi. Ford Otosan çalışanlarının mecbur bırakılmak istendiği bu çarpıklığa ikna olmayacaklarını verilen cevaplara tepkilerinden gördük.

Genel Müdür önümüzdeki dönemde ekonomik durumun, Dünya’da ve Türkiye’de daha kötüye gideceğine dair değerlendirmeler yaptı ve önlemler alınması gerektiğini söyledi. Bu önlemlerin gerek işten çıkarmalar, gerekse reel ücretlerdeki düşüşler ile son bulacağını ve krizin faturasının çalışanlara yükleneceğini biliyoruz. Genel müdürün İnönü yerleşkesinde işten çıkarılan yüzden fazla mesai arkadaşımızın haberini, “rafinasyon” olarak bizlere anlatması ve önemsizleştirmeye çalışması bunun bir örneğiydi. Gerek bu değerlendirmeler ile bizlere verilen korku mesajlarının, gerekse sık sık dile getirilen “ortak kültür” adı altındaki artan eşitsizliğe razı olmamız gerektiği mesajlarının farkındayız ve bu ekonomik düzenin bizler için işsizlik korkusu ve yoksullaşma dışında bir şey vaat edemeyeceğinin de bilincindeyiz.

Sahneye bizler arasından çıkarılan çalışma arkadaşlarımızın da bu ikna ve mutabakat amacı için sahneye davet edildiklerini biliyoruz. Verilmek istenen ve ortak kültür söylemi ile tekrarlanan “aynı gemideyiz” ve “fedakarlık yapmalıyız” mesajlarının salondan gelen ve gelmeyen tepkilerden anlaşıldığı üzere çalışanlar için hiç bir ikna ediciliği yok.

Ford Otosan patronları ve Ford Otosan çalışanları için ne ortaklaşılacak bir kültür var, ne de beraber yüzdürdükleri bir gemi. Tüm bunların bizim yoksullaşmaya razı olmamız ve düzenin özündeki sömürüyü görmememiz için bizlere yapılan telkinler olduğunu biliyoruz.

Sorularımızı yayınladığımız zaman söylediğimiz gibi, tüm bu soruları hep beraber cevaplamak ve bu soruların olmayacağı bir düzen kurmak için kendi krizlerini fırsata çevirmeye çalışan tüm patronların ensesinde olmaya ve bunun için örgütlenmeye çağırıyoruz.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Casting ajansları en fazla genç oyuncu adaylarını sömürüyor

Referans Menajerlik işçinin alacaklarını ödemiyor  Genç oyuncu adaylarının tanımsız koşullarda ve sık sık hak gasplarıyla …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x