DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Ford Otosan’a açık kapı soruları

Ford Otosan çalışanları olarak şirketin bugün başlayan açık kapı toplantılarında sorulamayan soruları Patronların Ensesindeyiz Ağı üzerinden soruyoruz.

Ford Otosan’ın tüm yerleşkelerinde yılda iki defa üst yönetimin tüm çalışanlara şirket faaliyetlerini anlattığı açık kapı toplantıları yapılıyor. Bu toplantıların son kısmında çalışanlar tarafından üst yönetimin cevaplaması için sorular soruluyor. Biz Ford Otosan çalışanları olarak üst yönetime sorularımızı Patronların Ensesindeyiz Ağı üzerinden soruyor ve sorularımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz. Tüm mesai arkadaşlarımızı bir araya gelerek bu soruların peşine düşmeye ve hep beraber ekonomik krizin faturasını bize ödetmeye çalışan patronların ensesinde olmaya çağırıyoruz.

1-Ford Otosan’ın kârı son 10 yılda sürekli yükseldi. Buna karşın biz çalışanların reel ücretleri geriledi. Aşağıdaki grafik çalışan kişi başına elde edilen net kâr ile işe yeni giren bir mühendisin yıl bazlı aldığı ücret arasındaki muazzam farkı gösteriyor. Her fırsatta bize aynı gemide olduğumuzu, ortak bir kültüre sahip olmamız gerektiğini söylüyorsunuz. Bu grafikten bir ortak kültür ve aynı gemide olma durumu çıkarıyor musunuz?

2-Ford Otosan’ın üst yönetimine yapılan ödemelerdeki yıllık artış, mali raporlarda (33 Milyon TL) yer alıyor. Bu ödemelerin çalışan maaş artışlarının çok üstünde olmasının nedeni nedir?

3- Yeni Ford Focus’un reklam filminde oynayan oyuncuya şirketin 3 milyon TL verdiğine dair haberler yer aldı basında. Doğru mudur?

4- Türkiye’de yoksulluk sınırı 6167 TL. Ford Otosan çalışanlarının, yöneticiler hariç, ortalama maaşı ne kadardır?

5- Ekonomik kriz ve pazardaki daralma gerekçesiyle Kasım ve Aralık aylarında üretim duruşları oldu. İşçiler zorunlu izne çıkartıldı, izinleri olmayan işçiler ise ücretlerinde kesinti yapılarak evlerine gönderildiler. Ekonomik krizin ne kadar süreceği belli değil; evlerine gönderilen arkadaşlarımızın da kesintiye uğramış maaşlarla uzun süre idare edemeyeceklerini kestirmek zor değil. Uzunca bir süre geçinemeyecek bir ücretle çalışmak zorunda bıraktığınız bu arkadaşlarımızın durumuyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

6- Ekim ayı içerisinde kriz ve pazardaki daralma gibi gerekçelerle İnönü Kamyon Fabrikası’nda sözleşmeli işçileri işten çıkardınız. Ayrıca kadrolu işçilere de “anlaşma” teklif ederek işten ayrılmalarını teşvik ettiniz. Kriz gerekçesiyle daha ne kadar işçiyi işten atacaksınız?

7- Ford Otosan çalışanları 2015 yılında sendikayı değiştirmek istemişti. İşçilerin sendika değiştirme kararına neden karşı çıktınız? O dönem işten atılan mesai arkadaşlarımızın tamamı şirkete açtıkları davaları kazandılar. Çalışanların istemediği bir sendikaya üye olarak çalışmaya devam etmesinde şirketin ne tür bir çıkarı bulunmaktadır? Çalışanlar yeniden bu sendikadan istifa edip kendi istedikleri bir sendikaya geçmek isterlerse 2015 yılında olduğu gibi yine işçi çıkarır mısınız?

8- Ford Otosan yönetimi 2016 ve 2018 yıllarında TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) tarafından verilen “Türkiye’nin mühendislik ihracatı” ödülünü almıştı. Yüksek nitelikte mühendislik hizmetinin Avrupa, ABD ve Çin’e ihracı ve bunun getirdiği yüksek kazançtan ise ülke ekonomisine katkı diye söz edilen açıklamalar okuduk. Ford Otosan yönetiminin AR-GE’den anladığı Türkiye’deki nitelikli ve “ucuz” mühendislik emeğinin yurtdışına satılmasını ve yurtdışındaki mühendislerin işsiz kalması pahasına onların emeği ile ikame edilmesini sağlamak mıdır?

9- Bu yıl IAA Hannover Ticari Araç Fuarı’nda F-Vision sergilendi. Bazı haber sitelerinde “Tesla’ya Türk rakip” ya da “Elon Musk’a Türk rakip” vb. başlıklarla haber oldu. Dünya’nın Jet Fadıl’ı olarak da gösterilen ve Dünya’yı değiştirmek için emekçilerin haftada 80 saat çalışması gerektiğini savunan Elon Musk ile karşılaştırılmak sizi rahatsız etti mi?

10- Yine aynı haberlerde yer alan demecinizde “Bu teknolojileri yıllardır yatırım yaptığımız Türkiye’nin en büyüğü olan Ar-Ge merkezimiz sayesinde hayata geçiriyor, geleceği şekillendiriyoruz” diye bir ifade var. Bu çalışmalar Ar-Ge’de hangi birim tarafından yürütülüyor ve ne aşamada, bilgi verebilir misiniz?

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Casting ajansları en fazla genç oyuncu adaylarını sömürüyor

Referans Menajerlik işçinin alacaklarını ödemiyor  Genç oyuncu adaylarının tanımsız koşullarda ve sık sık hak gasplarıyla …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Gay donlu
Gay donlu
2 yıl önce

Gerçekten mükemmel hazırlanmış sorular.
Tabii ki bu soruların 1 tanesini bile sorulması halinde ( imkansız) adam gibi cevaplamayacaklar. Laf kalabalığı vs.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x