25 Mayıs 2024, Cumartesi

NuRD(Comodo)’da toplu işten çıkarmalar başlayacak

PE Dayanışma Ağı’na iletilen bilgilere göre Comodo adıyla tanınan ve yakın zamanda adını NuRD olarak değiştiren yazılım firmasında toplu işten çıkarmalar gerçekleştirilecek.

Özellikle işten çıkarılacaklarla birlikte tüm Comodo çalışanlarını PE Ağı ile iletişime geçmeye çağırıyoruz. PE Ağı’na [email protected] eposta adresi üzerinden yazabilir ya da 541 940 05 14 numaralı telefondan arayabilirsiniz.

Eski adıyla Comodo yeni adıyla NuRD olan yazılım firması çalışanlarının PE Dayanışma Ağı’na ilettiği bilgilere göre Aralık ayı içinde toplu işten çıkarmalar yaşanacak. Takım liderleri/proje sorumluları aracılığıyla kararın iki hafta önce kendilerine iletildiğini ifade eden işçiler ofislerde gergin bir bekleyişin hakim olduğunu belirttiler. Şirketin, ekonomik olarak bir sıkıntıda olmadığını, internet güvenliği yazılımlarıyla bilinen geniş pazar yelpazesine ve uluslararası sermaye birikimine sahip olduğunu belirten çalışanlar, kararın keyfi ve fırsatçı olduğu görüşündeler. Şirketin patronu Melih Abdulhayoğlu, geçtiğimiz aylarda Forbes dergisinin hazırlamış olduğu “Türkiye’nin en zenginleri” listesinde yer almıştı. Aradan çok zaman geçmiş olmamasına rağmen ortaya çıkan bu ani kararın gerekçesi ise işçiler tarafından ciddi anlamda merak konusuna dönmüş durumda.
Çalışanların ilettiği mailin bir kısmını olduğu gibi aktarıyoruz:
“Yaklaşık iki hafta önce, bize ekip liderleri tarafından şirketin küçülmeye gideceği kararı iletildi. Onun öncesinde birkaç dedikodu duymuştuk fakat proje sorumluları tarafından böyle bir açıklama yapılınca doğal olarak şoka girdik. Çünkü kararın bize bildirildiği gün bile işe alımlar devam ediyordu. Madem toplu çıkarmalar yapılacak, o zaman neden yeni alımlar yapılıyor? Neden proje bütçeleri onaylanıyor? Madem şirket küçülme kararı alacaktı, neden yeni projeler onaylanıyor ve ofis genişletiliyor? Bu tür durumlar göz önüne alındığında, patronumuz Melih Abdulhayoğlu’nun keyfi karar aldığını düşünmekteyiz.
Bu süreçte kulağımıza fazlasıyla dedikodu gelmekte. Çoğunu doğrulayamadığımız için sizlerle paylaşmayı uygun bulmuyoruz fakat bir iki tanesi hakkında bilgi vereceğiz çünkü şirketten açıklama bekliyoruz. Aldığımız duyumların bir tanesinde patronun “bir şeylere” kızdığı ve ani bir öfkeyle böyle bir karar aldığı belirtilmekte. Bütçeler onaylanmışken yapılan bu ani kararı anlamış durumda değiliz.
Bunun yanında, zaten şirkette çalışırken uzun mesai saatleri, ödenmeyen mesai ücretleri, ekip sorumluları tarafından üzerimize yığılan yoğun baskıyı kabullenememişken ve bir süredir bunları değiştirmeye çalışırken şimdi açıklanan bu ani karar hepimizi dipsiz bir kuyuya atmaktadır. İşten kimlerin çıkarılacağına neye göre karar verileceği bildirilmedi. İşten çıkarmaların neden yapıldığının açıklaması bile yapılmadı. Melih Bey öyle istiyor diye. Aldığımız başka duyumlara göre ise şirketin %50’sinin işten çıkarılması planlanmakta. Şayet böyle olursa büyük bir kıyım olur. 400’ün üzerinde çalışanımız var. Yaklaşık 200 kişinin çıkarılacağı doğruysa bize gerekçeler ve işten çıkışla ilgili gerekli bildirimler iletilmeli.
Arkadaşlarımız iş aramaya başladılar. Tüm şirket personeli yoğun bir kaygı ve bekleyiş içerisinde. Şirketin iki tanesi ODTÜ Teknokent’te olmak üzere Ankara, İzmir ve İstanbul’da da birer ofisi bulunmakta. Ayrıca yurtdışında da pek çok şubesi olan şirkettin ABD’deki ofisinden de üst düzey bazı yöneticilerin işine son verildiği duyumları almaktayız. Şayet kulağımıza gelen duyumlar doğruysa bu ofislerin de bir kısmının kapatılması ve hem yurt içinde, hem de yurtdışında bir takım işten çıkarma ve küçülme hamlelerinin gerçekleştirileceğini duymaktayız. Tabi yukarıda açıkladığımız gibi, bunlar sadece duyumlar. Şu ana kadar şirketin bize yaptığı tek açıklama toplu işten çıkarmaların gerçekleştirileceğidir.
Şirketten bir açıklama bekliyor ve yazılımcıların da insan olduğunun hatırlanmasıyla beraber, keyfi ve kriz bahanesiyle fırsatçı bir hamle olduğunu düşündüğümüz işten çıkarmaların bir an önce durdurulmasını, yazılım işçisi olarak çalışanlar da dahil olmak üzere, şirket personellerinin üzerindeki yoğun baskı ve uzun mesai sürelerinin düzenlenmesini, ‘işe alındınız, belgelerinizi getirip çalıştığınız şirketinize istifanızı verin’ denilerek bilgilendirilen ve son anda işe alımın iptal edildiğinin iletildiği arkadaşlarımızdan özür dilenip, görüşme sürecinin yeniden başlatılmasını, keyfi ve kriz fırsatçılığı kokan her tür açıklama, hamle ve uygulamaların geri alınmasını talep ediyoruz. İşten çıkarılacak arkadaşlarımıza da, firmaya karşı ücretsiz hukuki yardımda bulunacağımızı beyan eder, şirkete ufak bir uyarıda bulunmak isteriz. Son olarak kendini yalnız hisseden çalışma arkadaşlarımızla görüşmek ve bir araya gelmek için gerekli iletişim bilgilerimizi de iletiyoruz. Kriz fırsatçılığına karşı mücadele edebilmenin tek yolu birlikte olmaktan ve dayanışmaktan geçtiğini hatırlatmak isteriz. Patronumuzun bu keyfi kararını tanımıyoruz.”
İletilen bilgilere göre 17-19 Aralık tarihlerinde işten çıkarılacakların listeleri hazırlanmış olacak. İşten çıkarmaların tek partide olmazsa birden fazla partiye bölüneceği de şirket çalışanları tarafından dillendirilirken; PE Dayanışma Ağı olarak işten çıkarmalara karşı Comodo(NuRD) Yazılım AŞ firması çalışanlarıyla dayanışma içindeyiz. Bu haksızlığa sessiz kalmayın. Birlikte yapabileceklerimiz var.

4 YORUMLAR

  1. yazık abi ya insanların ekmekleriyle oynamayın nolur… ben de seneye mezun olucam yazılım alanında çalışıcam da ya sonum böyle olursa diye düşünmüyor değilim… allah yardımcınız olsun

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!