DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Yönetim ücret kesintisi yapmaya devam ediyor, bizler ise örgütlenmeye…

Madame Coco Çalışanları İşyeri Komitesi’nden mesaj var

Yaklaşık bir ay önce Madame Coco mağazalarında yaşanan hak gasplarına karşı bir araya gelip İşyeri Komitesi kuran çalışanlar, sorunlarının çözümü için örgütlenmeye devam ediyor. Madame Coco İşyeri Komitesi, patronun yeni hak gasplarını duyurdukları ve çalışanlara dönük yılbaşı kutlaması ikiyüzlülüğünü teşhir ettikleri yeni bir açıklamaya yayınladılar:

YÖNETİM ÜCRET KESİNTİSİ YAPMAYA DEVAM EDİYOR, BİZLER İSE ÖRGÜTLENMEYE…

Madame Coco mağazalarında yaşananları teşhir etmeye başlamamızın üzerinden sadece ay geçti. Bu süreçte pek çok kişiden destek telefonları ve e-postaları aldık. Mağazalara gelen müşteriler, yazılanların doğru olup olmadığını sordu, yanımızda olduklarını ifade etti.

Çalışmalarımızın nasıl ilerlediğine ilişkin bir bilgilendirme açıklaması yapmanın yerinde olacağını düşündük. Kasım ayı sonunda, temel sorunları ve öncelikli taleplerimizi belirlemiş, bunları bir açıklamayla sosyal medya üzerinden duyurmuştuk. Sonraki iki hafta boyunca, Madame Coco çalışanlarının destekçileri eliyle, talepler açıklaması pek çok ildeki mağazalara dağıtıldı ve bunun ardından bize ulaşan yeni mağazalar oldu. Çalışma koşullarımızın iyileştirilmesi için başlattığımız çalışma yaygınlaşarak devam ediyor. İl il, bölge bölge bir araya gelmeye devam ediyoruz.

Bu ay yine ücretlerimizde ciddi oranda kesintiler oldu. Ağırlıkla sayım açıkları nedeniyle yapılan kesintiler nedeniyle, primlerimizi alamadık. Yönetime konuya dair sorduğumuz sorular da her zamanki gibi yanıtsız kaldı. Ama bu ay, işin komik bir yanı da oldu. Dün “mağazacılar” günüymüş meğer. Kimi yöneticiler attıkları mesajlarla “günümüzü” kutladılar. Bölgelerden komitemize iletilen bilgilere göre, yöneticiler çok gerçekçi mesajlar atmışlar bu konuda. Örneğin demişler ki, “sizlerin emeği, hakkı ödenmez”… Cümledeki dilbilgisi hatalarını bir kenara bırakalım, içerik olarak son derece doğru. Bu tip mesajları atan yöneticilerimizi dürüstlüklerinden dolayı tebrik ediyoruz, zira hakikaten de hakkımız ödenmiyor. Yılbaşı arifesinde, daha ayın ortası gelmemişken, kesintiler nedeniyle cebimizde para kalmamışken, “hakkımızın ödenmeyeceğini” söylemek hoş bir kelime oyunu oldu.

Mağazacılar günü kutlamasından, yılbaşı kutlamasına geçelim. Madame Coco, ilk kez olarak bu yıl, yılbaşında biz çalışanları düşünmüş (!) ve performansa göre çeşitli yılbaşı hediyeleri önermiş. Tam da çalışanlar olarak taleplerimizi açıklamışken, hoş bir tesadüf… Ödülleri belirlerken oldukça yaratıcı davranmışlar, yurt dışı mağaza açılışına katılma hakkından, Fenerbahçe maç biletine, MC merkezindeki yılbaşı partisine katılımdan güzellik bakımına pek çok seçenek sunulmuş. “Spa ve masaj keyfi” dahi var seçenekler arasında. Hatta bir gün ücretli izin ve 50 TL multinet bile kazanabilirmişiz performansımız doğrultusunda.

Madame Coco Çalışanları İşyeri Komitesi olarak yayınladığımız talepler halen geçerlidir. Hatırlatıyoruz, o talepler yasalardan kaynaklı haklarımızdır. O talepler doğrultusunda adım atmak yerine, “Hadi bakalım sizi güzellik bakımına, maça falan gönderelim” diyorlar. Madame Coco yönetimi, açıkladığı ödüllerle, havuç-sopa oyunu oynamaya çalışıyor bizlere: “Siz havucun peşinden koşun, ben sizi kesintilerle, rotasyon tehditleriyle sopalamaya devam edeceğim.” Bizler Madame Coco çalışanları olarak tavşan filan değiliz ve bu oyunlara gelmiyoruz. Bizler başımız dik biçimde çalışmaya devam ediyor ve taleplerimiz konusunda pozitif adımlar atılmasını sağlamak için yan yana geliyor, mağaza mağaza yayılıyoruz. Yılbaşı havucuna karşı sözümüz nettir: “Siz bize maaşlarımızı, primlerimizi tam ödeyin, spa’ya güzellik merkezine gerek yok, biz istersek mahalle kuaförüne de gideriz.”

Öncelikli taleplerimizin yer aldığı komite açıklamasını okumamış olanlar, Patronların Ensesindeyiz Ağı internet sitesi (www.patronlarinensesindeyiz.org) ve sosyal medya hesapları üzerinden açıklamaya ulaşabilirler. Tüm çalışma arkadaşlarımızı ve müşterilerimizi, [email protected] eposta adresi üzerinden bizimle irtibata geçmeye devam etmeye çağırıyoruz.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Casting ajansları en fazla genç oyuncu adaylarını sömürüyor

Referans Menajerlik işçinin alacaklarını ödemiyor  Genç oyuncu adaylarının tanımsız koşullarda ve sık sık hak gasplarıyla …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x