13 Temmuz 2024, Cumartesi

Özel hastanelerde PE ağına çağrı

Bir kamu hizmeti olması gereken sağlık hizmetlerinin piyasalaştırılması sadece bizler için sağlık hakkını paralı hale getirmekle kalmadı, özel sağlık kuruluşlarında çalışanları da ağır çalışma koşullarına zorladı. Buna bir de patronların kriz bahanesi eklendi; özel hastane emekçilerinin durumu iyice zorlaştı. Şimdi sağlık emekçileri Patronların Ensesindeyiz ağında buluşup yaşadıkları haksızlıklara karşı koymak için adım atıyorlar.

PE ağında örgütlü tutum almak için çağrıda bulunan özel hastane çalışanları hazırladıkları bildiriyi mesai arkadaşlarına ulaştırıyor:

ÖZEL HASTANE ÇALIŞANLARI, PATRONLARIN ENSESİNDEYİZ AĞINA KATILIN

KRİZ FIRSATÇILARININ KARŞISINDA YALNIZ DEĞİLSİNİZ

Sağlık sektörünün piyasalaşması son 20 yılın yıkıcı gerçeklerinden birisi. Her köşe başında açılan özel hastanelerde yoğun nöbet listeleri, ağır iş yükü, baskı, stres ve haksızlıklar altında çalışan sağlık emekçileri, şimdi tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de kriz fırsatçılarının saldırısıyla karşı karşıya.

Krizin faturası emekçiye kesilirken patronlar için kriz fırsata dönüşüyor. Kim ne derse desin: Biz emekçiler onlarla aynı gemide olmadığımızı biliyoruz.

Patronlar, kriz koşullarında emekçilerin önüne tasarruf tedbirlerini koyar. Bunlara razı olması için zorlar. Krizden daha az etkilenmek için değil, kriz ortamından zenginleşerek çıkmak için çabalarlar: Emek gücü maliyetlerini azaltmak için bir fırsattır onlara kriz.

Özel hastanelerde yaşadıklarımız bunları doğrulamıyor mu?

Hastane patronları şimdi maliyetleri düşürmek için ya personeli işten çıkarıyor, ya daha fazla çalıştırıyor, ya da hak ettiği ücreti ödemiyor. Bunlara bir de toplum sağlığını tehlikeye atmak pahasına, kullanılan malzemelerin kalitesini düşürmeleri hatta bazı malzemeleri hiç temin etmemeleri ekleniyor. Bunun da yükü aslında hastane patronlarının müşteri olarak gördükleri hastalarla yüz yüze gelen sağlık çalışanlarına biniyor.

Bu tablo hiçbirimize yabancı değil, çünkü patronlar kârlarını, kazançlarını artırmak dışında hiçbir şey düşünmüyor. Ne sağlık çalışanları ne de hastalarının sağlıkları umurlarında.

Kardeş,

Her şeyin fiyatı günden güne artarken tek bir şeyin fiyatı artmıyor: emeğimizin fiyatı, ücretlerimiz.

“Bu krizde bir de işsiz kalırsam ne yaparım” korkusuyla daha fazla sömürülmeye razı olmamız bizi yoksullaştırıyor.

Kriz tedbiri adı altında hastanede uygulanan haksızlıklara bu endişe ile göz yummamız bizi yalnızlaştırıyor.

Ne mi yapmalıyız?

Yan yana gelmeliyiz. Biz öyle yapıyoruz. Patronların Ensesindeyiz Dayanışma, Haberleşme ve Mücadele Ağı altında buluşuyor, ortak sorunlarımızı konuşuyoruz. Çözüm yolları arıyoruz. Birlikte hareket ediyoruz. Dertlerimiz var. Birleşerek çarenin kendisi oluyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!