25 Mayıs 2024, Cumartesi

Özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenler hak gasplarına karşı buluştu

Özel öğretim kurumlarında çalışan eğitim emekçileri, yasal düzlemde yaşanan güncel değişiklikleri de ele alarak mevcut haklarını tartışmak ve yaşadıkları hak gasplarına karşı mücadele hattı örebilmek için Ankara NHKM’de bir araya geldi. Avukat desteğinin de sağlandığı toplantıda, beyaz yakalı emekçiler içerisinde en yoğun hak gaspına uğrayan kesim olan özel okul öğretmenlerinin son 5 yıl içerisinde daha kötü çalışma koşullarına maruz kaldığı ve yasal düzlemde sahip oldukları çeşitli hakların, işe iade, ihbar ve kıdem tazminatı hakkı gibi, peyderpey ellerinden alındığına değinildi.

Özel öğretim kurumu patronlarının lehine birçok yasal düzenlemenin yapılmasına ek olarak 2013’ten bu yana özel okul sayısında  % 200’e yakın artışın görüldüğü ve ticari birer işletme olan özel okulların bu artışla birlikte öğretmen kimliğine ve emeğine saldırısının arttığının da altı çizildi. Sosyal yardım, eğitim ve öğretim ödeneklerinin öğretmenlere verilmeyişi, patronlar ve yöneticiler tarafından öğretmenlere düzenli olarak uygulanan mobbing, ücretsiz fazla mesai, sigortasız çalıştırılma, iş güvenliğinin olmayışı ve benzeri hukuksuz uygulamalar örnekleriyle tartışıldı. İş sürecinde yaşanan bu sorunlara hukuksal zeminde müdahale etmenin gerektiğinin yanında, bu mücadelenin siyasi mücadeleyle bir arada yürütülmesinin gerektiği vurgulandı. Öğretmenleri özel öğretim kurumlarında güçsüz kılan en önemli etkenin örgütsüzlükleri olduğu, bir arada hareket edebilen bir kültürün bu okullarda olmadığı belirtildi. Öğretmenlerin birlikte hareket edebildiklerinde kazanım elde edebilecekleri vurgulanırken yaşanılan haksızlıkları ifşa edebilmenin de önemine değinildi. Bu bağlamda özel öğretim kurumlarında yaşanan tüm sorunları takip ederek haberleştirme ve bu haberler sayesinde özel öğretim kurumlarda çalışan emekçilerin hissettikleri yalnızlığa müdahale ederek bir iletişim ağı oluşturma kararı alındı. Bu iletişim ağı Patronların Ensesindeyiz platformu ile birlikte çalışacak ve özel öğretim kurumlarında çalışan emekçilere bir arada hareket etme çağrısında bulunacak.

Tarihsel mücadeleler ile kazanılmış ve gün be gün ellerinden alınmakta olan haklarının, kazanımların savunulması ve arttırılması için birlikte yürüme kararı alan eğitim emekçileri toplantılarına “Nasıl mücadele etmeli?” başlığı ile devam etme ve hukukçuların da desteği alınarak eğitim emekçilerinin sorunlarına değinen bir “haklarımız bülteni” hazırlama kararları alarak toplantıyı sonlandırdı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!