DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Madam Coco işçilerinden açıklama: Artık yan yana geliyoruz

Madam Coco’nun farklı mağazalarından çalışanlar kötü çalışma koşullarına karşı bir araya geldi. Patronların Ensesindeyiz ağında buluşan Madam Coco çalışanlarının açıklamasını kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Düşük ücrete, ücret kesintilerine, mobbinge, iş yükü baskısına karşı Madam Coco patronunun ensesindeyiz.

BASINA VE KAMUOYUNA

MADAM COCO ÇALIŞANLARININ AÇIKLAMASIDIR

Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar Madame Coco’yu iyi bilir. Bizler, her bir AVM’de, büyük caddelerde, meydanlarda karşınıza çıkan bu ev tekstili mağazasında sizleri her zaman güleryüzle karşılamak zorunda olan Madame Coco işçileriyiz. “Güleryüzle karşılamak zorunda” diyoruz çünkü, gün içinde işyerinde yaşadıklarımız aslında hiçbirimizde gülecek hal bırakmıyor. Madame Coco mağazalarının sıcak ve samimi ortamının arka yüzünde günler geceler boyu çalışmak zorunda kalıp, fazla mesai ücretlerini dahi alamayan, mobbing ve baskıyla karşı karşıya kalan, uzun çalışma saatlerinde neredeyse hiç mola kullanamayan, öğle yemeğini dahi beş dakikada yemek zorunda kalan işçiler, yani bizler varız.

 

Tıpkı markanın adı gibi, oluşturulan ortam da bir yanılsamadan ibaret… Bilmeyenler için ekleyelim, Madame Coco bir Fransız markası olmadığı gibi, sahibi de Adanalı İlhan Tanacı…

 

Çoğumuz asgari ücretle çalışıyoruz. Üstelik müşterilerin mağazada dolaşırken yanlışlıkla kırdığı ürünlerin parası bile çoğunlukla bizlerden kesiliyor. Madame Coco maliyeti yüksek olur diye, ürünlere alarm dahi koymuyor ve hırsızlıklar nedeniyle oluşan açıklar da bilin bakalım nasıl karşılanıyor? Elbette yine önemli bölümü bizlerin üç kuruş ücretinden…

 

Mağazalarda eksik personelle çalışıyoruz. Müşteriyle ilgilenmekten vakit bulduğumuz zamanlarda mola yapmak yerine ya depoya koşmak zorundayız, ya temizlik yapmaya. Kimi mağazalarda tuvaletleri dahi bizler temizliyoruz. Üstelik ekonomik kriz döneminde, ürünlerin fiyatlarının hızla yükseltilmesi iş yükümüzü daha da artırdı. Değişen fiyatlara uygun etiketleri takmaya dahi yetişemedik. Ürünlerin üzerindeki etikete göre yapılan ödemeler nedeniyle çıkan açıklar da yine önemli ölçüde bizlere yükleniyor.

 

“Bunca sorun vardı da, bu güne kadar neden sustunuz” diye sorabilirsiniz. Çünkü tek başımıza bulabildiğimiz çözüm, işi bırakmak oldu. Pek çok arkadaşımız bu yoğun iş yükü ve ödenmeyen hakları nedeniyle işi bıraktı, başka yerlerde işe girdi. Bizler ise istifa edip gitmeyeceğiz. Bunun yerine bir araya geldik ve hakkımızı arıyoruz.

 

Büyük bir fabrikanın işçileri değiliz. Her bir mağazada sadece birkaç kişi çalışıyoruz. Yaşanan sorunlara karşı sadece bir mağazanın çalışanları olarak sesimizi çıkarsak, açık ki ya kovulur ya rotasyon adı altında sürgün edilir ya da istifaya zorlanırız. Yönetim de buna güveniyor ve hukuk dışı pek çok uygulamayla karşı karşıya kalıyoruz. Zannediyorlar ki, bunca mağazada çalışan işçiler olarak birbirimizi bulamayız, sorunlarımızı konuşamayız. Zannediyorlar ki, hepimiz birbirimizi rakip görüyoruz, bir araya gelemeyiz, hakkımızı ortak biçimde arayamayız.

 

Yanılıyorlar. Tek başına sorunları çözemeyeceğinin bilincinde olan Madame Coco işçileri artık yan yana geliyor. Çünkü artık bu çalışma koşulları canımıza yetti. Bizler pek çok mağazadan Madame Coco çalışanları bir araya geldik ve yasal haklarımızı talep ediyoruz. Aynı sorunları yaşayan Madame Coco işçisi diğer arkadaşlarımıza sesleniyoruz. Bizler mağazalarda yaşananları teşhir etmeye ve bir arada durmaya devam edeceğiz. Sizler de Patronların Ensesindeyiz Ağı üzerinden bizimle irtibata geçebilirsiniz. Unutmayın ki, birlikte güçlüyüz ve ancak birlikte hareket ederek kazanabiliriz.

 

6/11/2018

Farklı Mağazalardan Madam Coco Çalışanları

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avrasya Tüneli’nde, kısıtlamaların kaldırılmasından sonra tazminatsız olarak işten çıkarılan işçiler haklarını istiyor

Avrasya Tüneli’nde çalışan bir işçi geçtiğimiz günlerde tazminatları ödenmeden işten çıkarılmıştı. Yaşadığı haksızlık üzerine Patronların …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
9 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Beyza
Beyza
2 yıl önce

Bende bu arkadaşlara ulaşıp ortak olmak istiyorum yanlarında olmak istiyorum nasıl katilabilirim bu oluşturulan platforma bende Madame Coco 3yillik ayrılmış mağaza muduruyum lütfen yardım edermisiniz

Temiz Yazar
Temiz Yazar
2 yıl önce

Dayanışmanızı tebrik ediyorum. Emek sömürücülerini lanetliyorum.

Cgdm
Cgdm
2 yıl önce

English home da dahil Madame Coco da aynen böyle firmalar. İnsanı canından bezdirirler. Az bile yazmışlar.

Uğur
Uğur
2 yıl önce

Ben desada satış danışmanı olarak çalıştım şartlar aynıydı. Mesai ücreti yok ürün eksik çıkarsa maaşın kesiliyor.Yemek parası günlük 12 lira ki avm de 12 liraya yemek yiyemezsen yine açsın ! hakkımı helal etmiyorum haram zıkkım olsun. !

hilal
hilal
2 yıl önce

Ek olarak Alo 170’e şikayette de bulunabilirsiniz

kerem
kerem
2 yıl önce

Sürekli işinden şikayet eden, her oturduğu ortamda haksızlığa uğradığından yakınan arkadaşlar; hakkınızı aramak için ne yaptınız? Bu konuda madam coco çalışanlarını yürekten destekliyor ve tebrik ediyorum. Birliğiniz daim olsun.

Pınar
Pınar
2 yıl önce

Madame Coco çalışanıyım;Söylemlerin hepsi doğru Bizden alışveriş yapan insanlara sesleniyorum Bende bir tüketici olarak maalesef kandırılıyorsunuz fiyatlar hiç değişmiyor aynı fiyat üzerinden 1 alana 1 bedava kampanyasından yararlanıyorsunuz. Fiyatları şişirip etiket yarısı yapıyorlar çoğu ürünler kalitesiz ayrıca sizin çaldıklarınızı ve kırılan ürünler hep bizlerin maaşından kesiliyor Kendini bilmez kendini beğenmiş insanlıktan nasibini almamış insanlarla yöneticilerle muhatap oluyoruz. %73 Mağaza kotasını yapıyoruz mağaza personeli değil yöneticiler para alıyor Mesai ücreti yok Sözde fazla saati denkleştirme yapacaklarını söyleyip izin vereceklerini söylüyorlar ama hep herşey lafta eksik personelle çalışıyoruz gece gündüz demeden insan yerine koyulmuyoruz. Hep şeytanlaşmış insanlar var yöneticiler hep rahat satış… Devamını oku »

Kemal
Kemal
2 yıl önce

Tam 30 yıllık magazaciyim…Ülkemiz de mağazacılığın adı eşittir patronlar tarafından emek hırsızlığı emek sömürüsü, cebinde parası altında lüks jep leriyle gelip onlara tüm bu zor şartlar altinda( saatlerce ayakta ne bir dini bayram ne bir hafta sonu ne bir resmi tatil görmeden ) güler yüzle çalışan hizmet vermeye çabalayan biz mağazacilari ürün satın alırken sanki bizleri de satın aldığını zanneden sonradan görme egosu tavan yapmış, yüzümüze tüküren hakaret eden kendini bilmez ayrica para babası yiyen zengin züppelerin ve diğerlerinin her türlü ağız kokusunu , üstelik de sadece asgari ücrete hadi bilemediniz bi tık üstü paraya bütün bunlara maruz kalan bir… Devamını oku »

Kürşad
Kürşad
2 yıl önce

Bu kararlı duruşlarında ben, eşim, aile üyelerim ve etki alanımdaki sosyal çevrem ile birlikte Madame Coco çalışanlarının kesinlikle yanındayız. Şirket yönetimi tarafından çalışanlara mobbing ve sosyal medya baskısı uygulamak yerine, kamuoyuna yazılı bir açıklama yapılmadığı müddetçe de asla alışveriş yapmayacağımızı, hatta bulunduğum şehirdeki avmlerde Madame Coco mağazalarına her uğradığımda yanında olduklarımı sözlü bir şekilde beyan ederek çalışanlara güven telkin edeceğimi beyan ederim. Madame Coco yönetiminin, ekşisözlükte kendileri için açılan başlığa hukuki aracılar kullanarak erişim kısıtlaması getirmesinin de, ahlaki anlayışlarının nasıl olduğunu gösterdiği aşikar. Yazık ettiler kendilerine. Bir Adanalı olarak İlhan Tanacı’yı kınıyorum. Doğduğu şehrin nefesini adam gibi almış olsaydı; 3… Devamını oku »

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x