13 Temmuz 2024, Cumartesi

Borusan işçileri işten çıkarmalara karşı Borusan Holding’in önünden seslendi

Gemlik Serbest Bölge bünyesindeki Borusan Lojistik’e ait Borusan Port’ta çalışan 37 işçi, Liman-İş Sendikası’na üye oldukları için geçtiğimiz 21 Mayıs’ta tazminatsız bir şekilde, yüz kızartıcı suç kapsamına giren 25/2 maddesi gerekçe gösterilerek işten çıkarıldı.

Liman-İş Sendikası’na üye işçiler 22 Mayıs’tan beri eylemlerine liman önünde devam ediyordu. İşçiler bu kez de İstanbul’da bulunan Borusan Holding’in önünde açıklama yaptı. Holding önünde işçiler adına açıklama yapan Liman-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Musa Kizir, işçilerin yalnız Anayasal haklarını kullandıklarını ancak patronun tüm eylemlerinin hukuksuzluğa dayandığını söyledi.

İşçiler mücadeleye devam ediyor 

Patronun saldırılarına karşı Borusan Holding’in önünde buluşan işçiler ise boyun eğmeyeceklerini ve mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Yapılan açıklamada işçiler tarafından dört talep dile getirildi;

1- Anayasal haklarını kullanarak sendikalı oldukları için işten atılan dört işçi işlerine tekrardan geri dönecek.

2- İşveren, limanda çalışan hiçbir işçiye sendikalı oldu diye baskı, zorlama ve tehdit yolunu kullanmayacak. Sendika örgütlenmesinin önüne kesinlikle bir engel çıkarmayacak, sendikalaşmalarını tanıyacak.

3- Limanda çalışılmayan dört gün için işçilerin ücretlerinden herhangi bir kesinti yapılmayacak

4- Limanda çalışan işçiler anayasal olmayan ve hukuksuz olan uygulamalara karşı çıktıkları için işveren tarafından herhangi bir hukuki süreç başlatılmayacak sözü kamuoyu önünde verildi. Bu sözün tutulduğu takip edilecek.

Patronların Ensesindeyiz olarak anayasal hakkını kullanarak sendikalı olan işçilerin haklı mücadelelerinin yanında olduğumuzu bildiriyoruz. İşçilere karşı yapılan baskılar bir an önce son bulmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!