25 Mayıs 2024, Cumartesi

Öldüren düzenden hesap soracağız

2023 yılında en az 1929 işçi iş cinayetinde hayatını kaybetti. Henüz ilk üç ayını bitirdiğimiz 2024’te ise daha şimdiden 425 işçi hayatını kaybetti. Erzurum’un İliç ilçesinde meydana gelen maden faciasında ise 9 işçi toprak altında kaldı, iki işçinin cenazesine ancak geçtiğimiz günlerde ulaşılabildi.

Takılmayan baret, bağlanmayan emniyet kemerine sığınarak iş cinayetlerinin “kader“ ya da “fıtrat”tan kaynaklandığını söyleyip yaşanan bu cinayetlere “kaza” süsü vermeye çalışanların çabası boşunadır.

Bu iş cinayetleri bir “tesadüf” eseri gerçekleşmedi.

Alınmayan güvenlik önlemleri, çalışma koşullarının ağırlığı, uzun çalışma saatleri, iş baskısı ve daha fazlası iş cinayetlerinin sebebidir.

Ve ortada bir cinayet varsa mutlaka faili de vardır.

Yaşanan iş cinayetlerinin faili; daha fazla kar elde etmek için iş sağlığı ve güvenliği kurallarını hiçe sayan, daha fazla sömürebilmek için işçileri uzun saatler çalıştırıp hata yapmaya açık hale getiren, işçilerin örgütsüzlüğünden faydalanıp çalışma koşullarını her geçen gün daha da ağırlaştıran patron düzenidir.

Bu düzen yıkılmalıdır.

28 Nisan İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü”nde hayatını kaybeden bütün işçilerin anısını saygıyla anarken; patronlar daha da iyi yaşasın diye “kemer sıkarak” işçilerin yaşamını söndürmeyi düşünen AKP hükümetini ve patronları uyarıyoruz. Emekçilerin hayatından ellerinizi çekin.

Patronların Ensesindeyiz olarak önümüzdeki dönemde tüm emekçileri bu patron düzenine karşı örgütlenmeye ve 1 Mayıs’ta alanlarda olmaya çağırıyoruz.

Gelin, tüm eşitsizlik ve sömürüye, iş cinayetlerine sebep olanların düzenlerini, onların başlarına yıkalım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!