21 Temmuz 2024, Pazar

Masquerade yangınında rant ve çete düzeninin lağımı patlamıştır

Gayrettepe’de Masquerade isimli lüks gece kulübünün tadilatında çıkan yangında dün 29 işçi acı bir şekilde hayatını kaybetti.

Yangın faciasında pek çok ihmal gündemde. Tadilatın kaçak yapıldığı ortaya çıkarken, mekanın tek kapısı olduğu için içerde mahsur kalan işçilerin çoğu dumandan zehirlenerek yaşamını yitirdi. Öte yandan, bu yangının bir sabotaj olduğu da iddialar arasında.

Gece kulübünün işletme ruhsatı 1987 yılında alınmış, 2018 yılında da yenilenmiş. Birçok güvenlik önleminin alınmadığı mekana işletme ruhsatının nasıl verildiği bilinmiyor. Bu konu büyükşehir belediyesi, ilçe belediyesi ve itfaiyenin sorumluluğunda. Kulübe işletme ruhsatının itfaiye raporu olmadan verildiği iddia ediliyor. Başlatılan soruşturmada, işletme müdürü ve iş yerinin ortaklarının da aralarında bulunduğu 9 şüphelinin gözaltına alındığı biliniyor.

Bu cinayetin arkasında yalnızca sorumlu müdürlerin ya da işletmecinin ihmallerinin olmadığını çok iyi biliyoruz. Biliyoruz ki bu korkunç cinayet rant ve çete düzeninin lağımının patladığının fotoğrafıdır.

Patronların Ensesindeyiz olarak uyarıyoruz. Gece kulübünün patronlarının ve olası sabotajın sorumlusu tüm patron çetelerinin gerek siyasi gerek bürokratik tüm bağlantıları soruşturulmalı, bu korkunç cinayetin asıl sorumluları bir bir ortaya çıkarılmalıdır.

İşçilerin, emekçilerin bir avuç asalağın rant tepişmelerinin kurbanı olmasına izin vermeyeceğiz. Bu cinayetin tüm sorumluları açığa çıkana dek ensenizde olmaya devam edeceğiz.

pe

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!