25 Mayıs 2024, Cumartesi

TELEPERFORMANCE EMEKÇİLERİ ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA ÇALIŞTIRILIYOR

Türkiye’de 5 farklı şehirde toplamda 3000’in üzerinde, globalde toplamda 400 binin üzerinde çalışanı bulunan ve çok sayıda firmaya çağrı merkezi hizmeti veren Teleperformance şirketinde emekçiler yoğun çalışma koşullarına ek olarak asgari ücretin altında yatan maaşlarla sömürülüyor. Asgari ücret+prim+yemek parası üzerinden maaş alan işçilere bu ay da, tamamı ile asgarî ücretin altında 14000 ile 16500 tl arasında maaş yatırıldı. Duruma birçok çalışan tepki gösterirken, işçiler tarafından yönetime yapılan sorgulamada maaşların eksik yatırıldığı kabul edildi ancak bu sorunun giderileceğine ve eksik ücretlerin tamamının yatırılacağına dair herhangi bir bilgi verilmedi. Konu ile ilgili firma yönetiminden bunun dışında da herhangi bir açıklama hâlâ yapılmadı ve çalışanlardan gelen sorular geçiştirilmeye devam ediliyor. Ayrıca Patronların Ensesindeyiz’e ulaşan işçiler bu ay eksik yatan maaşlar dışında farklı operasyonlarda da çok yoğun çalışma koşullarında ciddi baskı ve mobbinge maruz kaldıklarını ifade ederken, herkes asgari ücretin altında yatan ücretlerle ayın sonunu nasıl getireceklerine dair endişeli. Yönetimden net bir açıklama gelmemesi de çalışanları oldukça öfkelendirmiş durumda.

Birlik Olup Hakkımızı Aramalıyız

Patronların Ensesindeyiz Çağrı Merkezi Emekçileri Dayanışma Ağı’na ulaşan bir emekçi işyerinde yaşanan sorunları şu şekilde ifade etti:

“Ben Teleperformance’da çalışan bir çağrı merkezi emekçisiyim. 2 yıldır bu firmada çalışıyorum, yoğun stres ve baskı altında çalışıyoruz, psikolojik şiddete maruz kalıyoruz. Mobbing ile baskı yetmeyip tutanak ile işten çıkarılma ile tehdit ediliyoruz, iş yüküne göre bir emekçinin yapması gerekenin kat kat fazlası iş yapıyoruz. Günde 10 saat çalışıp, haftada 2 gün iznimiz olmasına rağmen fazladan mesai yaptırılıp 1 gün izne tabi tutuyorlar. Farklı operasyonlardaki arkadaşlarım zorunlu ücretsiz izne çıkarılıyor ve en az 3 ay sürüyor. Üzerine sigortası da yatırılmıyor. Bu eksik maaş yatma durumunu sık sık yaşıyoruz ve bu ay da bana 14000 TL civarında ücret yattı.

Buna bir dur demek için Patronların Ensesindeyiz’e ulaştım, birlik olup emekçiler hakkımızı aramadığımız sürece bu böyle devam edecek. Bu durumu değiştirmek istiyoruz, bizim emeğimizi sömürüp devasa karlar elde ederken bize asgari ücreti bile hak görmeyenler yalnız olmadığımızı bilsinler.”

Teleperformance’tan “İnsan” Odaklı Sömürü

Teleperfomance şirketi özellikle pandemi sonrası olmak üzere geçtiğimiz 5 yılda Türkiye’deki operasyonlarını ciddi anlamda artırırken, son 2 yılda ise 2 kattan daha fazla büyüme göstererek karına kar kattı. Teleperformance Türkiye CEO’su Tülay Doğrular ise birçok yerde yaklaşımlarını ifade ederken “gücümüz teknoloji, odağımız insan” ifadelerini kullanıyor, tabi bu durum işyerindeki koşullar ve ücretler düşünüldüğünde akıllara Tülay hanımın insanca bir yaşam ücretini bile layık görmediği çalışanlarını insan olarak görüp görmediği sorusunu getiriyor, buradan bakınca odağı da insan değil daha çok emekçilerin sırtından elde ettiği karlar gibi görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!