25 Mayıs 2024, Cumartesi

Antalya Belek Big Yellow Taxi Kafe’de hak gaspı devam ediyor

Geçtiğimiz günlerde bu satırlarda yer verdiğimiz haberin ardından, Big Yellow Taxi Belek yöneticileri işçiyle iletişime geçti, ödemesini gerçekleştirdi. Fakat yapılan ödeme yasalara uygun olmayan şekilde, asgari ücretin altında hesaplanarak yapıldı.

Ağımızla iletişimde olan ve hak gaspına uğrayan işçi, yaşadığı durumu şu şekilde aktardı: “Yönetici bana bir ayı doldurmadan işten ayrıldığım için asgari ücretten hesaplama yapmayacağını, bunun diğer iş yerlerinde de bu şekilde uygulandığını, prosedürün bu şekilde olduğunu söyledi. Bu duruma dair bilgim yoktu, kendisinin bana yalan söylemeyeceğini düşünerek söylediğine inandım. Bana ödenmesi gereken miktar asgari ücretin altında hesaplandı ama o dahi yatırılmadı. Daha sonra asgari ücretin altında hesaplamanın yasal olmadığını öğrendim, tekrar yöneticiye ulaştığımda ‘biz seninle hesap yaptık, şimdi fazla ödeme istiyorsun’ cevabını aldım. Patronların Ensesindeyiz’e ulaşmamın ve ödememi alamayışımın haberleştirilmesinin ardından yönetici bana ulaşarak ödememi gerçekleştirdi, fakat ilk konuşulan ve yasal olmayan, asgari ücretin altında hesaplanan miktarı ödedi. Ben hakkım olanı, asgari ücretten hesaplanmış ödememin tamamını almak istiyorum, bundan vazgeçmeyeceğim.

Belek Big Yellow Taxi Kafe patronlarına ve onların temsilcisi yöneticilerine sesleniyoruz: Asgari ücretin altında işçi çalıştırmak, sigortasız işçi çalıştırmak yasa dışıdır. İşçilerin hakkı ödenmeli, sigortasız işçi çalıştırmaya ve yasa dışı maaş hesaplamalarına derhal son verilmelidir! Koşullar düzelene kadar sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz.

pe

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!