19 Mayıs 2024, Pazar

Haftalık Bülten – 23 Şubat 2024

Bil Koleji her şubede öğretmenin hakkını elinden alıyor
Bil Koleji’nin çeşitli şubelerinde çalışan öğretmenlerin sorunları gündeme gelmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde öğretmenlerine 2.000 TL zam yapması ile gündeme gelen Van Bil Koleji’nden sonra, Birlik Sendikası’na ulaşan Avcılar Bil Koleji öğretmenleri de asgari ücret üzerine kendilerine 2.000 TL paranın elden verildiğini bildirdi. Öğretmenlerle, yaşadıkları sorunlara ilişkin konuştuk.

Direnen Melike Tekstil işçileri kazandı

Gaziantep 4. Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Melike Tekstil’e ait üç fabrikada yaklaşık 5000 işçi  geçtiğimiz günlerde iş bıraktı.

Patronların Ensesindeyiz tarafından yapılan açıklamada zam artışını yeterli bulmayan işçilerin fabrika önündeki direnişi selamlandı.

Üç gün süren direniş kazanımla sonuçlandı. Net ücretlerinin 23 bin liradan 26 bin liraya çıkarılmasını isteyen işçilere 24 bin 500 lira verileceği duyuruldu.

Patronların Ensesindeyiz Belediye Emekçileri Dayanışma Ağı: “Şişli Belediyesi işçileri oyuncağınız değil!”

Şişli Belediyesi’nde KENT-YOL A.Ş ile Disk Genel-İş arasında yapılan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde belediye yönetimi işçilere yüzde 22 zam teklif etti. Teklif, sendika tarafından reddedildi, uyuşmazlık tutuldu. İşçiler teklife karşı belediye binası önünde basın açıklaması yaptı. Patronların Ensesindeyiz Belediye Emekçileri Dayanışma Ağı tarafından yapılan açıklamada “Şişli Belediyesi işçileri oyuncağınız değil!” denilerek tepki gösterildi.

PE İzmir Emekliler Dayanışma Ağı: “Emekliye sadaka gibi ikramiye”

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 3 bin liralık emekli ikramiyesini “müjdelemesi” üzerine PE İzmir Emekliler Dayanışma Ağı bir açıklama yayınlayarak mücadele mesajı verdi:

“Emekliye sadaka gibi “ikramiye”! Milyonlarca emekli açlık sınırının altında yaşamaya mahkum edilmişken utanmadan üç kuruşluk ikramiyeyi müjde olarak sunuyorlar. Emekli kardeş, gel Patronların Ensesindeyiz Emekli Dayanışma Ağı’nda örgütlen, birlikte mücadele edelim.”

Antalya Belek’teki Big Yellow Taxi Kafe işçilere ödeme yapmıyor

Antalya’nın Belek turizm bölgesinde yer alan Big Yellow Taxi isimli işletmede çalışan işçiler sigortasız çalıştırılıyor. Patron, işçilere maaşlarını da ödemiyor.

Patronların Ensesindeyiz olarak Belek Big Yellow Taxi patronlarını uyarıyoruz:

“Sigortasız işçi çalıştırmak ve düzenli maaş ödememek yasa dışıdır, yapılan hukuksuzluğun takipçisi olacağız. İşçilerin sigortası yapılmalı, maaş ödemeleri düzenli hale getirilmeli, geçmişe dönük tüm ödemeleri tamamlanmalıdır.”

Hemen Kurye işçisi hakkını aldı
Antalya’da Fiyuu Tıkla Gelsin firmasının taşeronluğunu yapan Hemen Kurye firmasında esnaf kuryelik yapan bir işçi, Patronların Ensesindeyiz’e ulaşarak 1 aydan fazla sürelik ücret ödemesinin yapılmadığını ve yetkililere ulaşamadığını aktarmış, bizler de Patronların Ensesindeyiz olarak işçi arkadaşımız hakkını alana kadar sürecin takipçisi olacağımızı ilan etmiştik.

Yayımladığımız haberin ardından harekete geçen firma yetkilileri işçiyle iletişime geçtiler ve ödemesini gerçekleştirdiler.

Patronların Ensesindeyiz olarak işçilere yaşatılan tüm hukuksuzlukların, hak gasplarının takipçisi olmaya, mücadele ve dayanışmayı örmeye devam edeceğiz.

Gama İplik işçileri iş bıraktı

Düzce GAMA İplik fabrikasında, vardiyaya çıkan işçiler iş bıraktı. İşçiler iş bırakma nedenlerinin ödemelerde yaşanan aksamalar olduğunu, sürekli gecikmeli olarak ödeme aldıklarını ve her defasında geçiştirildiklerini ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!